Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22
    Senior Member

Posting Legend !
    =VARP=Nage's Avatar

Default White Cliffs of Dover

Mislim da sam već jenput postao ovaj filmić al eto nisam se mogao suzdržati, a znam da neće ni Klingon........ zato kolega Klingon........ Slobodno

"For once you have tasted flight, you will walk the Earth with your eyes turned skywards, for there you have been and there you will long to return." ~ Leonardo Da Vinci

Donor

Chuck Norris among posters
    =VARP=Barracuda44's Avatar

Default Re: White Cliffs of Dover

Ma to je avion a ne ona kanta od Bf-a, .

"There are only two types of aircraft: Fighters and targets."

Donor
    Bobby's Avatar

usporedit Bf sa time je .....pih....radije necu (sef je sef....a sef je uvijek u pravu .
    Last edited by Bobby; 28-10-2011 at 14:19.
    http://2ndvarp.net/attachment.php?attachmentid=5156&d=1513705491
    "Fighter pilots make movies, Bomber pilots make history!".

Senior Member

II/JG77_Jack's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Bobby View Post
    usporedit Bf sa time je .....pih....radije necu (sef je sef....a sef je uvijek u pravu .
    Edit:

usporedit Bfa sa tim je nemoguće,nebi htio bit neugodan ali brojke govore o uspjesima,uz to Spitfireu se malo nezasluženo donjeli titulu najboljeg aviona u BoB-u,nemojte zaboravit da niti Bf niti Spit nisu imali više pobjeda od Hurricana
    Last edited by II/JG77_Jack; 28-10-2011 at 14:59.
    http://imageshack.us/photo/my-images/819/vjeranjg77ok.png

II./JG77_Jack, Gruppenkommandeur,

II./Jagdgeschwader 77 "Herz As"

http://www.ii-jg77.net/

Donor

=VARP=Tvrdi's Avatar

Vjerane, te brojke više govore o pilotima nego sami avioni. Njemci su bili tada puno iskusniji i bolji piloti (doduše poljaci su ih jebeno skidali). Ako uspoređujemo BF109 Emil-a sa Spitom MkI (koji su se borili u bitci za britaniju) stvar je izgledala ovako. Spitfire je bolje okretao i bio općenito agilniji avion. Emil je brže dajvao (s tim da ga Spit nije ni mogao uvijek pratit zbog karburatora i negative G effekta zbog čega su piloti spitova morali prvo radit half roll) i brže penjao + kaj je imao jače naoružanje. Neke od ranijih verzija Spitova su imale topove ali su se pokazali nepouzdanima (zakazivali su i pregrijavali se). Kasnije je to ispravljeno ali tada je bitka već bila davno gotova. Hurricane-i su imali više oborenih aviona samo zato jer su bili kudikamo brojniji u bitci za britaniju (od spitova). Nema nikakvog spora da je Hurri u mnogočemu bio inferioran i Spitu i Bf-u.
    Kasnije verzije spitova su bile sve bolje dok je BF više manje ostao isti s tim da je dobijao na težini, brzini (jači motori) i naoružanju. Tada je razlika bila još veća. Uspjeh BF-a se najviše može zahvaliti time da su njime (veći dio rata) pilotirali vrlo iskusni piloti koji su usavršili BnZ taktiku i timsko letenje. Njemci su rijetko kada išli u neki dogfight. To je uglavnom bio stalking neprijatelja; poniranje velikom brzinom, jedan pass i kući. Isto tako BF109 se (u svim mogućim varijantama) proizvodio u daleko najvećim količinama (u Luftwaffe) pa je tako i vidio najviše akcije s njemačke strane.
    Recimo u Cliffsu se jako dobro vide prednosti i mane ranog Bf-a i Spita. Ono što mene smeta u IL-u je energija koju kasniji spitovi drže (npr. IX), malo nerealno, isto tako treba im cijela vječnost da se pregriju. Za razliku od recimo BF-a ili Corsaira.
    Its not the plane...its the plane and pilot

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Thor's Avatar

Koliko je meni poznato švabe su spušile oko 1650 aviona a britanci oko 1100 od čega je skoro 1000 bilo lovaca,a oko 650 Hurricana.Švabe su spušile navodno oko 530 BF109 i cca 200 BF110.S obzirom da su svi švabe oboreni u zraku,a da je pretpostavljam dobar dio britanaca dobio svoje na zemlji,zaključak je jasan,britsi su nenadjebivo bolje odradili job.
    Ako razglabate općenito o avionima,onda se stvar podosta mjenja. BFova je napravljeno navodno 35 000 dok je Hurricana 16000...
    Na žalost ne zna se ukupan broj killova Hurricana u odnosu na broj komada,dok je za švabe dovoljno pogledati WW2 aces listu i bez zbrajanja postaje jasno da su BFovi (ima i FW pilota tu) poubijali aviona da ti mozak stane,te da je BFovima kill/death ratio minimalno 0.7 što se za bilo koji drugi tip aviona bome ne može reći.Ispravite me ako griješim.

Senior Member

II/JG77_Jack's Avatar

Slažem se sa obojicom,moje mišljenje je da nije Bf ili Fw od njemačkih pilota napravio "legendu" nego su ti piloti od Bfa i FW napravili legendu...
    http://imageshack.us/photo/my-images/819/vjeranjg77ok.png

II./JG77_Jack, Gruppenkommandeur,

II./Jagdgeschwader 77 "Herz As"

http://www.ii-jg77.net/

Donor

=VARP=Barracuda44's Avatar

Al ste se napalili, htjedoh reći samo da meni puuuuno više odgovara Spit od Bf-a (mislim u IL-2 naravno). Koji je bio bolji u ww2, to uopće nema veze sa mojom konstataciom. Jednostavno mi više odgovara i to je to, što ne znaći uopće da je bolji. Oba imaju svoje prednosti i mane. Pobijedit će onaj čiji će pilot znati iskoristiti prednosti svog aviona i mane protivničkog.
    Da su savršeni, bogomi nisu. xD
    Povijest je nešto drugo, Hurricane je bio neusporedivo uspješniji od Spita "samo" je Spit pobrao slavu. Jbg.

@Bobi, pa slobodno iznesi svoje mišljenje, ne grizem ..... još,
    Vjerovatno si me 100 puta čuo dok sam letio Bf-a kako psujem. Činjenica je da je psovanje kod spita svedeno na minimum, ali ga ima, bez brige.

Toliko od mene.

"There are only two types of aircraft: Fighters and targets."

Senior Member

Hero among posters

Gospodo sad bih mogao reći da nemate pojma, ali to bi bilo bezobrazno !

U bitci za Britaniju nije bila presudna kvaliteta Aviona ili pilota makar po mom mišljenju i u jednoj i drugoj stvari njemci su bili u prednosti.
    Tu je bio presudni radar i sustav ranog uzbunjivanja kojeg su 1. na svetu osmislili i stvorili britanci.
    Ako malo pogledate filmove i dokumentarce onda ćete uvidjeti da su njemci u prvim danima bitke vjerovali kako britanci imaju nadnaravne moči što se navigacije tiče, a potom su zaključili da znaju nešto što oni sami neznaju ili da posjeduju neku tehnologiju koja im u tom pomaže.

Naime radar je britancima omogučavao da uvijek budu na pravom mjestu u pravo vrijeme.
    Što prevedeno znači da su uvijek nalazili svoje mete nepogrešivo i uvijek napadali iz smjera koji je njima najbolje odgovarao (iz sunca iz oblaka itd. itd.)

Gledao sam film gdje njemački piloti pričaju kako su imali ogromne poteškoče sa navigacijom i održavanjem formacija leteći kroz oblake dok su ih englezi iz istih napadali s nevjerovatnom preciznošču i lakočom !

Radar je bio ključ u bitci za britaniju. I on je taj radi čega su Hariji i spitovi odnjeli više pobjeda iz tog sukoba.
    Bez radara ti isti avioni bi bili poraženi od njemaca, po mom skromnom mišljenju !

To vam je isto kao da imate 30 razbacanih aviona koji neznaju gdi je ko a na njih idu samo petorica koji točno znaju gdje je ko i ko je ko !
    To je kao da se mačujete protiv nekoga sa povezom na očima. Nije teško predvidjeti ishod takvog dvoboja !

Senior Member

Mega-Power poster
    =VARP=Butcher's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Tvrdi View Post
    Uspjeh BF-a se najviše može zahvaliti time da su njime (veći dio rata) pilotirali vrlo iskusni piloti koji su usavršili BnZ taktiku i timsko letenje. Njemci su rijetko kada išli u neki dogfight. To je uglavnom bio stalking neprijatelja; poniranje velikom brzinom, jedan pass i kući.
    Živo me zanima što bi ti Hans Joachim Marseille ili Hans "Pipps" Priller imali reći na ovo.
    A vjerojatno ništa.
    Marseille bi te stero u kura.. i otišo nešto povalit, a Pips bi vjerojatno samo prdnuo prije nego što pljune na pod i ode se napit.
    Sutra bi poslje doručka takvi mamurni i zgužvani opet uzletjeli da si spale još kojih par Spitova.
    Ono...ovlaš.

Da jedan pass i kući...

**** vas i Spit i radar i Klingon I Nage i Britanija koja je stajala sama...s Česima, Poljacima, Novo Zelanđanima, Jugoslovenima, Kanađanima, Amerikancima, Francuzima, Južnoafrikancima...i jednim Hrvatom.
    I debelim nesposobnim govnom Geringom.
    Koji je Britancima dobio Bitku za Britaniju a Njemcima izgubio WWII.

Ma ja ne to tebi šefe.
    Ovima brate ...ma da. Tim...kako ono...e, da. Marsonima.
    Ma nebi ja na naše. Znaš mene, ja sam lojalan.
    Ko Talijan.

Nage pusa.
    Ruke ti ***** ladne>

Domovina ne zaboravlja.
    Last edited by =VARP=Butcher; 28-10-2011 at 21:46.

PATRIA NON OBLIVISCI

Page 1 of 3 123 LastLast