Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 68
    Senior Member

Hero among posters
    =VARP=Nubian's Avatar

Default Dnevnik moje paraglajd škole.

Evo gospodo konačno sam si ispunio svoj dječački san i upiso se u školu paraglajdinga.

Naravno dok sam bio klinac paraglajding nije ni postojo nego su tu bili zmajevi koji su mi u biti i danas zanimljiviji zbog svoje konstrukcije. No kako su znatno skuplji od parajedrilica (3X), te kako su znatno teži od istih a time odmah smanjuju u startu broj naleta i poletno sletnih staza odlučio sam se za ovo drugo odnosno za parajedrilicu(paraglajd).
    Pa evo kako je to do sada izgledalo:

1. smo odslušali uvodno predavanje u kojem smo doznali što je to para jedrilica, što ćemo mi tu sve ućiti, koliko će to sve trajati, kojom dinamikom će to ići i naravno koliko će to sve skupa koštati. Tu se naš broj odmah prepolovio jer je dosta ljudi očekivalo da će to biti jeftinije (i ja sam bio jedan koji je imao takvo oćekivanje) ali kako smo doznali na uvodnom predavanju da to sve košta 5000kn te da je u tu cijenu ukljućen lječnički pregled, najam opreme za 2 godine i članarina kluba za 2 godine, te da se to može razvuči na rate kroz dvije godine reko sam sam sebi Ajmooooooooo ! I tako je sve počelo.

Prvo predavanje koje smo slušali bilo je areodinamika. Istog vikenda smo imali i 1. trening na kojem smo po Savskom nasipu trčali sa krilima simo tamo loveći vjetar, znoječi se (jer trčati sa CC 20kg na sebi nije baš lako. Cilj tog treninga je bio naučiti dići krilo iznad sebe i voditi ga po tlu.
    Click image for larger version. 

Name:	DSC00548 (1).JPG 
Views:	15 
Size:	736.3 KB 
ID:	2466Click image for larger version. 

Name:	DSC00540 (1).JPG 
Views:	14 
Size:	2.31 MB 
ID:	2467Click image for larger version. 

Name:	DSC00552 (1).jpg 
Views:	12 
Size:	1.15 MB 
ID:	2468

Tako je trčeći po nasipu prošo naš prvi trening.

Tada su usljedila još dva predavanja koja imamo srijedom i petkom u 19:00h.
    To su bila predavanja iz metereologije koja je za nas parajedriličare jako bitna, pa čak i bitnija nego za ostale pilote. Neću vam sada ovdije objašnjavat zašto, ali vjerujte mi da je tako !
    Vezano uz ta dva predavanja napomenuo bih da nam je na jednom od njih gost predavač bila ni manje ni više nego gospodična Ana Bago. Cura je nevjerovatno ugodna otvorena i ljepša u živo nego na telki. Još jedna bitna stvar za napomenut je da smo poslje predavanja u petak svi ostali u klubu uz jedno 3 gajbe pive i desetak litara vina do 1h u noči, ja sam se pobro u 12 jer me u subotu čekao 1. trening za koji su nam se instruktori kleli da ćemo i stvarno poletjeti !

Tako je došao i 2. trening lokacija Hruševac.
    Našli smo se u 10h u Španskom potrpali opremu u aute te krenuli put ka Hruševca.
    Kad smo stigli na lokaciju raspodijelili smo se u parove i poćeo je brifing što i kako ćemo raditi.
    Prvo smo postavili vjetrulje kako bi uvijek bili svjesni snage i smjera vijetra.

Name:	DSC00566 (1).JPG 
Views:	17 
Size:	786.2 KB 
ID:	2469
    Tada nam je glavni šef(instruktor) Ivica Kneževič pokazao kako treba izgledati ono što ćemo raditi, a drugi instruktor Danijel se malo zekao i pravio važnim sa svojim ultra lakim glajderom(6,5kg krilo i sjedalica) dajuči nam do znanja da su uvjeti dobri i da se može fino glajdat. Nestrpljenje i uzbuđenje su rasli !

Stiglo je vrijeme da mi pokažemo kaj smo naučili na teoriji i trčeći po nasipu !
    Da ne mislite kako je sve teklo glatko i po loju bilo je tu podosta pogrešnih startova sa krivim vjetrom.
    Evo jednog od mojih prvih starteva. Vjetar s mog ljevog boka puhnuo je iznenada i sve je palo u vodu. Čuje se kako mi instruktor govori da čekam jer nam puše s boka.
    Kad je on dao znak da krenem vjetar je bio ok no u istoj sekundi je okrenuo na boćni i rezultat se ljepo vidi. Deformirana kupola u startu.

Kod sljedećeg pokušaja znao sam da start neće biti dobar jer kupola iza mene nije bila dobro složena. Vidjet čete na videu kako daesna strana kupole stoji lagano u zraku i vjetar ju lagano napuhava.
    To je moglo značit samo jedno, da se neće počet ravnomjerno punit krilo i da ću ponovno imati bočno zatvaranje, Nisam htio cijepidlačit i štopat druge pa sam ga svejedno potegnuo.
    Rezultat se vidi u videu.

poslje par manje više uspješnih pokušaja dobrog starta rekao sam sam sebi: Majstore sad si sam složi kupolu pričekaj malo povoljnog vjetra pa probaj.
    Ljepo sam se otkopčo složio si kupolu, reko kompi sad snimaj... i viola okinuo sam svoj prvi let.
    Teško mi je opisati navalu osjećaja koji su navalili na mene kad sam se prvi puta našo u zraku. Bilo je to ono hebote pa ja letiiiiiiim. Nešto stvarno posebno i za pamćenje !
    Kaj da vam velim kad sam sa svojim prvim letom odmah postavio rekord dana koji sam kasnije još dvaput povećao.

Poslje mene krenuo je moj kompanjon, dijelimo isto krilo jer smo približno iste težine:

Ja sam ponovno bio na redu, sprman i nabrijan:
    Sletio sam niz vjetar što je naravno bilo krivo, ali koga briga dok letiš. Nešto malo čuješ skreni desno sav si van sebe jer letiš i pokušavaš letjeti što duže makar ti instruktori govore drukčije

I ovo je bio moj posljednji i najuspješniji let toga dana. Otišao sam daleko, te sam odletio čak i dalje od ekipe koja se došla malo zezat sa brda malo iza i malo iznad nas.
    Bio sam strašno ponosan na sebe i ovoga puta sam sve napravio kak treba.

Kad smo več vidno bili iscrpljeni instruktori su proglasili završetak treninga.
    Ljepo smo spakirali opremu potrpali je u aute te se jedan dio nas uputio ka restoranu dva hrasta na malu okrijepu uz pivu kavu i čašicu razgovora.
    To je bilo to za taj dan. Sutra nas je čekao drugi trening.

Name:	DSC00573 (1).JPG 
Views:	14 
Size:	742.4 KB 
ID:	2465Click image for larger version. 

Name:	DSC00572 (1).JPG 
Views:	12 
Size:	695.7 KB 
ID:	2464

Nastavit ću vas obavještavat.
    Imam neke videiče i sa treninga od idućeg dana.
    Sutra imamo novi trening i u planu je letenje sa 30metarskog brda, jedva čekam
    Last edited by =VARP=Nubian; 04-06-2013 at 00:18.

Donor

Chuck Norris among posters
    =VARP=Hunter's Avatar

Default Re: Moja paraglajd škola.

Jako zanimljivo..samo ti izvještavaj i daj koji filmić stavi.

Senior Member

=VARP=Gec's Avatar

nemrem ti pomoč jel ne vidim linkove. samo pastaj linkove direkt u post.

No matter how good the violin may be, much depends on the violinist.

Senior Member

Hero among posters
    =VARP=Nubian's Avatar

Evo gospodo sad je sve tu gore u 1. postu, slikice i filmići !

Donor

=VARP=Kaso's Avatar

Bravo. Jel se ne možeš vratiti glajdajući da ne moraš toliko pješačiti nazad.

Aj beliv aj ken flaj

Senior Member

Hero among posters
    =VARP=Nubian's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Kaso View Post
    Bravo. Jel se ne možeš vratiti glajdajući da ne moraš toliko pješačiti nazad.
    Evo vidiš Kaso...
    Mi paraglajderi se i spuštamo niz brda s krilom da bi čim prije došli dolje i kako bi čim prije počeli uživat u penjanju natrak.
    Znači mi letimo samo zato da bi se penjali natrak gore, mi smo sofisticirani planinari

Donor
    Bobby's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Nubian View Post
    Evo vidiš Kaso...
    Mi paraglajderi se i spuštamo niz brda s krilom da bi čim prije došli dolje i kako bi čim prije počeli uživat u penjanju natrak.
    Znači mi letimo samo zato da bi se penjali natrak gore, mi smo sofisticirani planinari
    Nubiane.....jel imas zivotno osiguranje? .....

Donor

=VARP=Hunter's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Bobby View Post
    Last edited by =VARP=Hunter; 08-10-2012 at 00:34.

Donor

=VARP=Barracuda44's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Bobby View Post
    Htio se Nubian već osigurati, samo kad su čuli čime se bavi, svi su ga lagano otpilili.

"There are only two types of aircraft: Fighters and targets."

Senior Member

=VARP=Gec's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Nubian View Post
    ...
    Mi paraglajderi ...
    čuj njega. ima 3x45min paraglajdinga i već je "mi paraglajderi"

No matter how good the violin may be, much depends on the violinist.

Page 1 of 7 12345 ... LastLast