Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 21 to 30 of 68

Default Re: Moja paraglajd škola.

Bravo, nemoj posustati u izvještavanju. Nego sljedeći put motornu pilu pod ruke i te "izrasline" (stabla) na brdu sve srušite!

Donor

Chuck Norris among posters
    =VARP=Tvrdi's Avatar

Haha pazi Nubiana kako sve čekira, osvrće se jel sve ok a kacigica nije na glavi..jebeno....ovaj zadnji let je bio solidan kolko vidim..
    Its not the plane...its the plane and pilot

Senior Member

Hero among posters

Evo gospodo iza nas je plodan vikend.
    Imali smo treninge i Subotu i Nedjelju.
    Na žalost biti ćete uskraćeni za materijale od subote, ali sam se zato u Nedjelju potrudio pa će biti nadoknađeno.

Dakle Subota 20.10.2012. 10:00h sastanak u Španskom, uzimanje opreme te put Kupljenovog, instruktori naravno kasne po starom dobrom običaju što je u biti super jer nama daje vremena bolje se upoznat te prepričavat situacije sa prošlih treninga i sa treninga preko tjedna koje su nekolicina srečkovića uspjeli pokrenut jer imaju vremena dok mi ostali delamo
    Trenirali smo na starom mjestu Hruševec Puščanski.
    U biti mi je jako žao što nisam imo fotić jer je bilo vrlo zanimljivo i jer sam ga u biti imo. Kako to?
    E pa ovako. Kako smo imali nekakvih par minuta 3-4min od autiju do mjesta zloćina odlučio sam prvo donjeti opremu pa se vrnuti po fotič.
    Tako sam i napravio samo nikako nisam mogo naći fotič u autu. Fotič je bio na haubi i takav ostao ne primjećen do kraja treninga
    Čak sam i zvao suprugu doma da vidi jesam li ga ostavio doma, na što mi je moja draga odbrusila pa nisi ga valda zgubio

No dobro da se vratim na ono bitno.
    Vremenski uvijeti malo granični za nas školarce: Vjetar dobrog smjera 5m/s sa naletima od cc 8m/s
    Teren u Hruševecu Puščanskom je dugo blago brdo sa dvije stepenice.

Zadatak treninga je bio napravit dva uspješna i dobra starta sa prve stepenice pa smo se nakon obavljenog zadatka selili na drugu (višu) stepenicu.
    Kako smo imali fini vjetar sve skupa je bilo vrlo zanimljivo jer smo do tada bili naučeni trčati ko konji da bi dobili krilo iznad sebe.
    Ovoga puta nam je vjetar tu radnju znatno olakšo te se krilo iznenađujuće brzo dizalo iznad nas što je za sve nas bilo nešto novo i trbalo je time ovladat.
    Nakon poćetne zbunjenosti (Uh kako je krilo sada brzo iznad mene) uz par savjeta instruktora brzo smo prešli na drugu stepenicu.
    Tu smo se zadržali dobar dio treninga uvježbavajući start sa dobrim vjetrom.

Kao šečer na kraju ili šlag na tortu instruktori su nas odlučili nagraditi te su nas poveli do Anfitetra !

Anfiteatar je poligon u obliku polovice ljevka sa ravninom u njegovom nastavku, na sredini te ravnine je lovačka čeka koju je u opisu leta naravno trebalo izbjeći (Šteta kaj nisam imo fotić da vam uslikam)
    Naravno da smo imali zračni atack na čeku (čeka je izdržala napad i ostala cijela), zapinjanja u grmlju na pola puta i otpetljavanja opreme.
    Bilo je tu i puno smijeha

Letjeti u anfiteatru je bilo predivno, To su do tada bili naši najduži letovi.
    Put natrak je bio dug i težak ali meni se isplatilo to proći dva puta i okinuti još jedan let !

Šteta kaj mi je fotič osto na haubi ali snimiali su kolege pa kad dobijem materijale stavim ih !
    To je bilo to za subotu, naravno poslje treninga po starom dobrom običaju završili smo u Zagorskoj lokalnoj birtiji na pivi i čašici razgovora !

NEDJELJA 21.10.2012.

Kako nam je ostala oprema od subote u autima preskočili smo sastanak u Španskom te smo se našli u lokalnoj birtiji u blizini Kupljenovog.
    Click image for larger version. 

Name:	5.tr3.JPG 
Views:	5 
Size:	1.60 MB 
ID:	2536Click image for larger version. 

Name:	5.tr2.JPG 
Views:	4 
Size:	1.88 MB 
ID:	2537Click image for larger version. 

Name:	5.tr1.JPG 
Size:	1.70 MB 
ID:	2538Click image for larger version. 

Name:	5.tr4.jpg 
Views:	3 
Size:	394.1 KB 
ID:	2539

Te krenuli na trening, nakon dolaska procijenili smo vremenske uvijete i odlučili da ćemo ostati na Kupljenovom.
    Nakon iskrcavanja opreme odradili smo brifing i lagano zagrijavanje na ravnom.

Name:	5.tr5.jpg 
Views:	6 
Size:	717.0 KB 
ID:	2540

Nakon zagrijavanja popeli smo se na pola brda gdje smo trebali odradit dva uspješna i dobra starta !

Name:	5.tr7.JPG 
Size:	2.05 MB 
ID:	2541Click image for larger version. 

Name:	5.tr6.JPG 
Size:	1.89 MB 
ID:	2542

Ček i priprema obavljeni:

I evo mog prvog leta tog dana sa pola brda.

Ovo da vidite da je to ipak sport pa se i tu mora radit i zapet, nošenje opreme poslije leta na brdo nije nimalo zabavno

Evo i mog drugog leta s pola brda

Evo nekih videa mojih kolega i kolegica sa polovice brda. Tu nadoknađujem materijale od subote
    Ovdje lete Juraj i Nikola. Nikola izvodi leđni start koji je uvježbavao preko tjedna (srčković) Nije da nam je žao što se ekipa skuplja i preko tjedna, nego smo mi ostali samo malo ljubomorni. Ja Juraju držim podignutu i otvorenu sredinu krila, a fotić mi visi o ruci i lagano se njiše. Ispričavam se ako će neko imati mućnine.
    Neznam zašto je pala kvaliteta slike kod Jurajevog leta, bit će da je do kompresije.
    I na kraju moj kompanjon Matej meni nosi naše krilo koje smo koristili na tom dijelu treninga.
    Inače u toku treninga dosta mijenjamo krila kako bi osjetili kako se koje krilo ponaša u zraku !

Kako smo svi odradili uspješne startove sa pola brda vrjeme je bilo da se preselimo na vrh !
    Ovaj štap sa ovom žutom trakom je naša vjertrulja na vrhu brda. Visinska razlika cc 50m. To vam je visina jednog solidnog Novo Zagrebačkog nebodera !

Name:	5.tr9.jpg 
Views:	56 
Size:	1.14 MB 
ID:	2526Click image for larger version. 

Name:	5.tr8.JPG 
Size:	1.98 MB 
ID:	2525Click image for larger version. 

Name:	5.tr10.jpg 
Size:	422.3 KB 
ID:	2527

Kako nije bilo vjetra bili smo osuđeni na manično trčanje !
    Isto tako kako nije baš mačiji kašalj dovuči opremu gore i kako smo već po malo bili umorni odlučili smo da će svako napraviti barem jedan let.
    Ko je imao volje i snage mogao je odraditi i više.
    Moram se pohvaliti da sam bio jedan od samo dvojice koji su sa vrha brda odradili više od jednog leta.
    Ja sam okinuo dva, a mladi kolega Pintar okinuo je čak četri komada !

Zadatak je bio napraviti jedan ili dva ljepa zavoja i ljepo sletjeti.
    Pa evo i tih letova:

Moj prvi let sa vrha brda na kojem sam prvi puta sjeo u stolicu i doživio potpuni osječaj onoga što me tek čeka u ovom preljepom sporutu.
    Obratite pažnju na krilo i kako se giba u valovima i prenosi pritisak dok sjedam u sjedalicu !!!

Evo leta s vrha brda kolege kojem još nisam upamtio ime(moj bed), i Nikolina priprema za start.

Pa Nikolin let s vrha brda.

Nakon prvog leta sam bio toliko oduševljen da je nova energija za ponovni uspon sa opremom došla i navrnula u mene ni od kud.
    Uz malo snage ali puno volje popeo sam se na vrh te kad sam uspio uhvatit malo zraka kolegi pintaru sam malo popravio krilo za njegov drugi let

Name:	5.tr10,5.jpg 
Views:	7 
Size:	922.8 KB 
ID:	2528Click image for larger version. 

Name:	5.tr11.JPG 
Size:	2.02 MB 
ID:	2529

Pintarov drugi let sa vrha brda, poslje kojeg je okinuo još dva ali nikog nije bilo gore da ga snimi.
    Mi smo dolje radili nešto drugo. Vidjet ćete što !

I evo mog drugog i posljednjeg leta tog dana. Ovdje možete vidjeti cjelu proceduru zakapčanja krila i sjedalice i čeka prije starta.
    Isto tako možete vidjeti kako sam po uputi instruktorice Sonje, pošto sam na prvom letu sjeo u stolicu dobio uputu da koristim težinu tijela i promjenom težišta skrećem.
    Nevjerojatno je kako se time povečavaju manevarska svojstva paraglajdera. Čisto mi je bilo žao što više nije bilo ni trunka snage za još jedan uspon na brdo !

Instruktori Ivica i Sonja su bili vrlo zadovoljni našim napretkom, a bogami i onim što je sljedilo poslje treninga.
    Isto se odnosilo na sve nas.

Službeni dio treninga je bio gotov, no ovog puta nismo po starom dobrom običaju otišli u birtiju nego smo ostali u podnožju brda na nečem puno boljem !
    Ova grupa 2012te je zakon !

Name:	r.2.jpg 
Views:	9 
Size:	500.0 KB 
ID:	2533Click image for larger version. 

Name:	r.4.JPG 
Views:	10 
Size:	1.76 MB 
ID:	2532Click image for larger version. 

Name:	r.3.JPG 
Views:	9 
Size:	2.27 MB 
ID:	2531Click image for larger version. 

Name:	r.1.JPG 
Size:	2.34 MB 
ID:	2530
    Našli smo i sunčanice koje smo prvo poslikali za svaki slučaj (evo doktore ovo su jeli), a onda i njih bacili na roštilj.

Name:	g.1.JPG 
Size:	1.78 MB 
ID:	2534
    A instruktor Ivica je kako brine za našu sigurnost u zraku tako i na zemlji uzeo stvar u svoje ruke i pobrinuo se da ne jedemo sirovo meso.

Name:	r.5 ivica se brine za nas.jpg 
Views:	10 
Size:	551.4 KB 
ID:	2535

Eto to je to.
    Na žalost ovaj vikend neće biti treninga, ali mi se već za idući pripremamo i nadamo se povoljnom vremenu !

Pozz.
    Last edited by =VARP=Nubian; 26-10-2012 at 17:11.

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Hunter's Avatar

Senior Member

=VARP=Dragunov's Avatar

odlično super !!!
    http://imageshack.us/photo/my-images/853/dragunov4500x120.png/

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Thor's Avatar

Moram priznat da sam uzivao gledajuci ovo.Zapravo mi zao kaj nisam isel s tobom.
    A ove birtije i cuge razumijem....ko bi iso trijezan heba te
    Aj da sakupimo pare za neku hd kameru koju ce moc zataknut za sesir i snimat nam i dalje jer ce ocito dobit batina od zene ak ovu zgubi.

Senior Member

Hero among posters

Evo gospodo novog nastavka !

31.10. u srijedu imali smo vanredni trening.
    Kako sam igrom slučaja ispo slobodan i ja sam se pridružio ekipi.
    Bilo nas je samo osmero pa je to bio više kao individualni trening.
    Okinuli smo, neki i 9 letova, ja sam letio 7 puta!

Pa da krenem s pričom.
    Našli smo se u 11h u Španskom, te tamo skupili opremu.
    Neka krila je trebalo složit, pa nam je šef škole reko da odemo na nogometno igralište i tam ih na travi složimo.
    Kako su tamo dva nogometna igrališta mi smo otišli na ono nama bliže i počeli slagat krila.
    Na to su naišla dva starija gospodina iz nekog nogometnog kluba koji je valda i vlasnik tog igrališta te nas počeli prati da kaj to mi radimo na njihovom igralištu...
    Naravno da su nas nazvali ograničenima, pazite nogometaši su paraglajdere nazvali ograničenima
    Na to je naišo naš šef te im se uljudno ispričao preuzevši krivicu na sebe jer je nama reko da odemo na igralište ali nije rekao na koje.
    Ovi su i dalje inzistirali na našoj ograničenosti
    Stvarno pravi kreteni. Igralište je bilo prazno a mi smo se na njemu zadržali 5min. Eto tolko o nama hrvatima.
    Poslje incidenta sa NEograničenim nogometašima krenuli smo put Kupljenovog šaleći se na račun naše ogranićenosti u 3 dimenzije.
    Jest da i jedni i drugi trčimo, samo što mi ne trčimo za loptom nego da bi letjeli. Stvarno smo ograničeni

Zadatak treninga je bio: ljepo startat, napravit desni zavoj za 90, pa ljevi za 180, pa desni za 90, te ljepo sletit !
    Znači uveli smo zavoje u cijelu igru !

Evo jednog videa sa vrha brda s kojeg letimo i početka treninga.
    U ovim videima ćete skužit koliko je ta atmosfera opuštena i ugodna !

I NARAVNO NAŠA NAJDRAŽA INSTRUKTORICA SONJA

Dominiku baš i nije išlo tog dana, naime letio je sa teretnim krilom koje niko nevoli.

Nikola je startao onako kako voli (leđno) Tu vrstu starta zovemo tako zato što ste leđima okrenuti smjeru startanja a krilu ste okrenuti prsima.
    Takva vrst starta je dobra iz razloga što ljepo vidite kako vam se krilo diže i što se dešava s njime.
    Kod takvog starta je poželjno imati barem malo vjetra što tog dana baš i nije bio slučaj.

Usljedio je i moj prvi let. Snimka početka i kraja leta

Dominik je ponovo pokušao sa teretnim krilom. Na vrijeme je shvatio da nebu niš od toga pa je stao prije grmlja.

Evo jednog od mojih letova. Nije da se hvalim ali dobro mi ide, zavoji za 5, od zgor je izgledalo da bum štrajfo grmlje ali bio sam daleko iza njega.
    Pre rano sam sjeo u sjedalicu i nisam dobro ocjenio visinu prije zadnjeg zavoja pa sam školski sletio na dupe
    Malo mi je mesnica otvorena ali nema veze, glavno da je gazda doma. !

Ova snimka je posebna.
    Ima tu spomena i naše eskadrile, ima i malo mog buncanja o 100 sati mjesečno na simulatorima za pilote (malo sam pretjero prije bi bilo 30)
    Pa razgovora o krilima i njihovoj nabavi i mnogo još čega, a sve je snimljeno uz Tinovo tehniciranje sa mojim fotićem i iz čudne perspektive.
    Tin je inaće vrlo miroljubiv i izgledom pitom dečko koji bi rado vuko leševe po kupljenovom te ih kriomice zakapo.
    Ono tehniciranje s fotičem ću mu radi toga oprostit
    Tin je mislio da je fotić ugašen, to je bila moja greška pa kad je mene trebo počet snimat on je ugasio fotič.
    Letjeli su Juraj kojeg je tog dana ljeva šumovita strana brda užasno privlačila te smo mu krilo na kraju dana skidali sa drveća, i letio je Kenđo
    koji je posudio Tinovo krilo i konačno se odvojio od zemlje i dugo letio !

Bilo je više pokušaja snimanja mojih letova no na žalost samo je jedan uspio.

Od Juraja imamo gajbu pive jer smo mu pomagali u skidanju krila. To je nepisani zakon u parajedriličarstvu koji prihvača i Hrvatski zrakoplovni savez !
    Evo i dokaza za gajbu:

Name:	pDSC00027 (2).JPG 
Views:	12 
Size:	2.41 MB 
ID:	2547Click image for larger version. 

Name:	pDSC00028 (1).JPG 
Size:	1.95 MB 
ID:	2548Click image for larger version. 

Name:	pDSC00029.JPG 
Size:	2.18 MB 
ID:	2549

Na treningu nam se desilo nešto nevjerovatno.
    Naime u toku treninga su iznad nas letjele dvije ili tri cesne, i u trenucima dok smo mi skidali Jurajevo krilo s drveta na mjeto gdje smo mi sljetali se spustila jedna od tih cesni i u brišućem letu je proletjela na jedno 20m visine. To je bila gruba povreda zrakoplovnih pravila i radi toga bi taj pilot sigurno izgubio dozvolu da ga je neko prijavio.
    Samo par minuta ranije tamo sam ja sletio te se uputio u pomoć Juraju sa njegovim krilom.
    Mislim da se radilo o cesni 400 jer kolko se sječam da je imala krila dolje ispod trupa.
    Bez obzira na tu povredu pravila meni ju je bio izuzetni gušt gledat kako prolječe ispod nas na nekih 30m od nas. Sonja je vikala registraaacija koja mu je registraaaaacija.
    Ali niko je nije uspio jasno vidjeti u toj brzini, na sreču za pilota
    Izgledala je ovak nekak:

Name:	400_01.jpg 
Views:	8 
Size:	110.8 KB 
ID:	2550

Naravno poslje treninga se otišlo na čašicu razgovora, Kuhano vino je sjelo fenomenalno !

Name:	pDSC00031 (2).JPG 
Size:	783.3 KB 
ID:	2551Click image for larger version. 

Name:	pDSC00033.JPG 
Size:	1.60 MB 
ID:	2552Click image for larger version. 

Name:	pDSC00032 (1).JPG 
Size:	1.70 MB 
ID:	2553

Iste večeri smo imali i pismeni ispit iz teorije. Mislim da smo svi prošli jer smo prisustvovali ispravku testa.
    To je bio mali interni ispit škole da se vidi koliko smo teorije usvojili. Neko je prošo bolje neko lošije ja sam imo 172boda od 200. Nije loše, no nisam bio najbolji.
    Najbolji je dobio neki CD od škole na poklon. E da smo znali bi se više potrudili

Sutra imamo novi trening, pa kad uhvatim vremena stavim sve tu !
    Pozdrav do daljnjeg !

Senior Member

=VARP=Dragunov's Avatar

hahahaha ODLIČNO lega samo daj dalje
    http://imageshack.us/photo/my-images/853/dragunov4500x120.png/

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Hunter's Avatar

Izvrsno...samo da vas u buduće pijani zagorci ne zamijene za fazane

Nubian samo tako, bravo! Nego htio sam ti reći ako ti supruga sazna tvoju oduševljenost meteorologijom i instruktoricom da ti ne podsječe krila? A što se tiče nogometaša ni malo me ne iznenađuje njihov stav. Meteorologija kao nauka je za njih da li pada ili ne pada kiša, a to mogu oni i sami vidjet, kao drugo sav svijet se vrti oko njihove lopte jer je lopta u centru svemira, aksiom! Sve drugo bila bi hereza. Bitno je znati loptom pogađati gol, a nakon toga će doći pamet, inteligencija pa osnovna, srednja i na kraju čak i fakultet ako su upali u kakav jak klub. Ma imao bih još, al da skratim toliko je divnih sportova zakinuto u financiranju iz fondova radi nogometa i malog broja ljudi koji na tim stadionima koji mogu igrati dok ostalim ostaje gledanje. Eh evo odoh sa teme (paragliding), oprostite.

Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast