Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 31 to 40 of 68
    Senior Member

Hero among posters

Default Re: Moja paraglajd škola.

Evo gospodo mene opet.

U Nedjelju 4.11.2012. smo imali 8. redovni trening po mojoj evidenciji.

Sastanak po starom 10:00 Špansko !
    Malo razgovora jer ovog puta su stvarno svi bili vrlo točni, malo jezikove juhe za nas par koji smo se usudili preispitivat odluku instruktora da se subota ne leti radi jakog vjetra.
    Ruku na srce u Zagrebu je u subotu vrijeme izgledalo fenomenalno, pokazat će se da to ništa ne znaći.
    Neki od nas su računali kako Kupljenovo stvarno nije daleko od zagreba te da tako ni vrijeme tamo nemože biti puno drukčije.
    Bili smo jako u krivu. Kako u subotu tako je i u nedjelju u Zagrebu bilo savršeno mirno, a na Kupljenovom ostaci Američkog uragana Sandy

Dakle u Španskom smo pobrali opremu, i to ovaj puta više opreme nego što je nas bilo, uzeli smo sve kaj je bilo u klubu i uputili se na Kupljenovo.
    Do Kupljenovog sam se vozio sa šefom škole Ivicom Kneževićem i instruktoricom Sonjom. Malo smo razgovarali o ovoj našoj grupi 2012. te se došlo do zaključka kako je ova grupa stvarno posebna u svakom smislu i drugačija od dotadašnjih grupa. Dobili smo par komplimenata kao: prvi ste se organizirali na internetu, užasno ste kompaktni, brzo učite praksu, jako ste dinamični, itd da sad puno ne kakim, ali smo isto tako užasna ili najgora grupa po pitanju teorije. Naime ispostavilo se da nam u grupi skoro 50% ljudi nije prošlo na ispitu.
    Isto tako je bila povučena paralela da još niti jedna grupa nije toliko inzistirala na treninzima kao mi i da niti jedna druga grupa nije postavljala toliko pitanja kad se odlučilo da se neki dan neće trenirati. Tako je naš šef bacio šalu kao: ide on u gipsu a neko ga pita kaj ste vi paraglajder, na što će on da jesam, pa kaj ste se razbili na sljetanju, ne nisam razbili su me učenici jer nismo trenirali

Dakle na mjestu zločina Hruščevec Puščanski vjetar je stvarno bio jak 5-8m/s s naletima i 12m/s znači za nas školarce prejako.
    Tako je pala odluka kako su to bili idealni uvjeti za učenje groundhandling-a, te da ćemo isto i radit.
    Znači na tapeti je bilo hendlanje krila na zemlji.
    To je nešto što naivnom promatraču(nama) izgleda vrlo jednostavno i brzo savladivo.
    Pokazalo se potpuno suprotno !

Nakon što smo izvadili svu opremu iz kombija i poslagali je onako kako se to radi u liniju
    Šef Ivica nam je iznio važnost ove vještine i nakon brifinga nam i praktično pokazao 7 načina leđnog starta i osnove baratanja krilom na zemlji.
    Click image for larger version. 

Name:	8. TR. početak treninga.JPG 
Views:	8 
Size:	1.12 MB 
ID:	2560Click image for larger version. 

Name:	8. tr. Ivica.JPG 
Views:	7 
Size:	1.53 MB 
ID:	2561Click image for larger version. 

Name:	8. tr. Ivica 2.JPG 
Size:	843.4 KB 
ID:	2562

Dok je šef nama držo brifing danijel se naletavo ljevo desno po izohipsi našeg poletišta u anfiteatar.
    Tu se ljepo vidi koliko je vjetar jak. Na snici se isto tako ljepo vide oblaci lentikularisi koji upučuju na jaki vjetar po visini, odnosno jaki vjetar od običnih oblaka kumulusa napravi oblake u obliku leće (lentikularise).

Nakon odslušanog brifinga premjestili smo se na nižu i veču livadu jer nam je trebalo puno prostora.
    Tu nam se usred treninga ukazalo i sunce pa je bilo vrijeme da se uhvati par ljepih slika. Ove slike su dijelo kolege Tomislava.

Name:	8. tr. GH 2.jpg 
Size:	1.02 MB 
ID:	2563Click image for larger version. 

Name:	8. tr GH.jpg 
Views:	4 
Size:	1.33 MB 
ID:	2564
    Neki su se odlučili malo odmorit naslonivši se na krilo u zraku:
    Kolege Pintar i Nikola u akciji

Name:	8. tr. Pintar se odmara na krilu.jpg 
Size:	712.6 KB 
ID:	2566Click image for larger version. 

Name:	8. tr. Nikola se odmara na krilu..jpg 
Size:	704.1 KB 
ID:	2565
    Instruktor Danijel je posvetio posebnu pažnju našoj kolegici Tini.

Name:	8. tr. Danijel i Tina.jpg 
Size:	484.5 KB 
ID:	2567
    Naš kolega kojeg zovemo Advokat jer je čovijek advokat za pravo je imao problema sa zapetljanim špagicama. To ga je mučilo cijelog dana, a pogotovo na kraju treninga vidjet ćete zašto
    A instruktor Danijel nam je pokazo kako je to što mi radimo u biti lagano te se lego na travu i tako hendlao krilom

Name:	8. tr. naš Advokat.jpg 
Views:	3 
Size:	1.05 MB 
ID:	2568Click image for larger version. 

Name:	8. tr. Danijelovo ljeno hendlanje.jpg 
Size:	643.7 KB 
ID:	2569

Makar se to čini veoma jednostavnim, vjerujte da nije. Bilo nas je po svuda.
    Krila su nas dizala od zemlje, nosila na stranu, vukla po podu, i dobro nas ispretumbala.
    Umjesto da mi gospodarimo njima ona su nas uzela na red. Čast izuzecima kojima je išlo jako dobro !
    Kolega Pintar čiji je tata paraglajder i koji od malena visi po brdima s tatom i gleda druge kako to rade se izvrsno snalazio.

Kako se vjetar malo smirio, i kako smo okinuli par dobrih starteva sa malog brdašca dobili smo dopuštenje da se premjestimo u anfiteatar i okinemo po koji let.
    Tamo sam stigao prvi, priredio si krilo za start ali nisam žurio te sam prepustio 1. start nekom drugom.
    Kolega Advokat se odvažio i startao.
    Trebao je ostati dolje jer ga tada sada nebi zvali Panda, a tako ga zovemo jer nije uspio skrenuti pred drvetom te je završio ravno na njemu i kao panda ga zagrlio.
    Ostao je visiti na kojih 4-5m na drvetu, u biti nije visio jer se ko panda obuhvatio oko drveta te tako čekao nas da dođemo i skinemo ga dolje.

Name:	8. tr. Panda.JPG 
Size:	1.02 MB 
ID:	2570Click image for larger version. 

Name:	8. tr. naš Advokat je posto Panda.jpg 
Size:	1.24 MB 
ID:	2571

Kako je vjetar ponovno pojačao mi smo dobili na biranje: ili kraj treninga ili još groundhandlinga.
    Odlučili smo se za još GH-a !

Pa kako je več bilo vrijeme da se krene put Zagreba, a vjetar je taman bio malo utišo tražio sam dopuštenje za start.
    Dobio sam ga uz neka upozorenja da promatram drveče na ljevoj strani hrbta, te da kad na njima vidim da se ne gibaju odnosno da ne puše da onda krenem.
    Neki su još tražili dopuštenje ali ga nisu dobili uz obrazloženja da nemaju dovoljno letova do sada te da bi mogli ponovno nekog skidat sa drveča.
    Kolega Pintar je isto dobio dopuštenje te je poletio odmah iza mene, te se vidi na kraju snimke kako doljeće iza mene.

Ova snimka je posebna jer je snimljena iz prvog lica. Kameru sam nekak uspio zakačit na prsa za opremu.
    Odmah poslije starta sam ju išo popravit da dobro stoji jer sam pretpostavio da se pomakla u startanju.
    Start je bio žestok jer je vjetar bio graničnih vrijednosti za nas školarce.
    Točno se i ljepo vidi kako me krilo prvo povuklo u natrak, te sam ja krenuo pod njega ne dajuči mu da me vuće, kad sam ga iskontroliro bila su dovoljna dva koraka za poljetanje.
    Sljetanje je bilo fino i sporo radi jakog čeonog vjetra.
    Ono kaj bute vidli s moje ljeve strane u letu nije meterološka stanica visine 2m kako je Kroat pomislio, nego lovačka Čeka visine jedno 5m.
    Evo i filma s improvizacijom Gopro kamere

Evo gospodo to je to za ovaj puta.
    Nastavim nakon idućeg treninga !

Senior Member

Chuck Norris among posters
    =VARP=Dragunov's Avatar

odlično lega samo daj dalje
    http://imageshack.us/photo/my-images/853/dragunov4500x120.png/

Senior Member

Hero among posters

Ohhho hooo.
    Prošlo je samo 12 dana od mog zadnjeg javljanja a mi smo napravili još 3. treninga.
    Letilo se sve u šesnaest.

U hebote neznam di da krenem pa onda najbolje od početka

9.11.2012 petak večernje nebo je obečavalo ljepo vrijeme za dan treninga.

Name:	nebo je obečavalo.JPG 
Views:	2 
Size:	1.30 MB 
ID:	2594
    Tako je i bilo !

10.11.2012 SUBOTA osvanula je kao prekrasna za letenje.

Sakupili smo se u Španskom po starom dobrom običaju te krenuli put Hruševca.
    U pojatnom smo popili kavu, malo pričekali da se ono malo magle digne i bili na brdu oko 11:30.
    Ivica (glavni šef) je održo brifing i primili smo se posla (letenja)

E da i naš Liška je trebao biti tamo ! Ne vjerujete pogledajte video.
    Liška nemoj se niš sramit samo dojdi !
    Evo tu sam odstarto i na početku leta mi se zgasila kamera.

Evo jednog mog leta, Imao sam stolicu u koju nikako nisam uspijevao sijesti, prije zadnjeg leta instruktor mi je namjestio stolicu kak spada pa sam konačno sjeo u nju tog dana i presto ribat jaja.
    Evo i gužve 4 krila odjednom u zraku, dobro da se nismo pozabijali to sam tak izgleda na snimci sve je bilo kontrolirano i sigurno.
    Super start izvrstan let i fenomenalno sljetanje, jedino jajčeka nisu dobro prošla
    Obratite pažnju kako sam prilikom dizanja krila ljepo otpratio krilo kretanjem u nazad, zakočio ga lagano u pravom trenutku i nastavio start.

Evo jedne nepredviđene situacije:
    Naime na startu sam u ljevu stranu krila(špagica) pobro jednu granu.
    Toga sam posto svjestan tek u zraku po ponašanju krila i na zemlji kad sam skupljo krilo u ružu našo sam granu dužine jedno 45cm koja mi se zapetljala u špagice.
    Nakon starta htio sam skrenuti u desno, povukao sam komande no glajder je putovao ljevo, skužio sam da nekaj nije u redu.
    Pokušao sam još malo povuči desnu komandu i nagnuti se desno, bio sam več opasno blizu drveča i granici kočenja koju nisam smio preči.
    Dečki su se derali ali ja sam bio toliko skoncentriran da se izvučem iz ove situacije da nikog nisam čuo.
    Shvatio sam da neću proči te sam lagano popuštao desnu komandu u namjeri da poslje povučem ljevu kako bih skrenuo ljevo od šume i tu pokušam sletjeti.
    Kod laganog popuštanja desne komande glajder je sam od sebe počeo skretati u ljevo. Ljevu komandu nisam trebao niti vuči.
    Spasio sam se drveta, plačanja gajbe, a bogami i trnja. Pred samo sljetanje sam još malo povuko desnu kako bih se što više izravnao prilikom sljetanja.
    Sve je prošlo sretno i glatko.
    Nevjerojatno je koliko se u takvoj situaciji čovijek uspije isfokusirati na ono kaj radi da ne čuje niš oko sebe !

Ovdje će video sve reći

Ma kako mi ideee !
    Ovaj puta je sve bilo mrak, digo sam krilo kak spada, otpratio ga kretanjem tijela, lagano prikočio, iskontrolirao, provijerio pogledom cijelu kupolu (poučen iskustvom sa granom) i startao.
    Konačno sam i sjeo u sjedalicu jer mi ju je glava škole ljepo namjestila. Sve je bilo za 5 !
    Namjerno sam kod sljetanja gađo desnu višu stranu sletišta kako bi se što manje penjo nazad
    Evo video pa procijenite.

Bio je to dobar trening, okinulo se po 10 letova, poslije po starom dobrom običaju u birtiju na čašicu razgovora i analizu treninga !

Senior Member

Hero among posters

10. trening.

14.11.2012 SRIJEDA

Kao što vidite ovo je bio vanredni trening, odnosno trening preko tjedna.
    Na ovim treninzima se nauči dosta više jer ima manje ljudi pa se uspije nabrat više letova i instruktori se mogu više fokusirat na pojedince.

Procedura je bila standardna sastanak u Španskom dogovor o mjestu treninga s obzirom na vremensku prognozu i ostale uvijete.
    Dan je počeo malo razočaravajuće jer smo planirali otići na Ravnu Goru na naš 1. visinski let.
    Vremenski uvijeti nam to nisu dozvolili i jedina alternativa je bila Kupljenovo, naše staro ljepo sada već skoro malo brdo.
    Kažem sada skoro već malo brdo zato jer su nam apetiti narasli, a kad smo prije mjesec dana trenirali sa pola tog brda maštali smo o njegovu vrhu i letu sa istog
    Kako je ljucka priroda predvidiva

E da ! Tog dana sam kupio svoju prvu naravno rabljenu sjedalicu ili ti sistem veza i ganc novu pilocku integralnu kacigu napravljenu od kevlara ! Jeeeeeeeee imam nešto od opreme, još samo krilo rezerva i vario i biti ću kompletan

Znači došli smo na KUpljenovo, imali smo fini vjetrič u čelo, suncu ni traga sve prekriveno sivim oblacima !
    Označili smo sletište, postavili piku, popeli se na vrh brda i krenuli sa letenjem.

Evo video sa početka treninga, dio brifinga.
    Pogledajte si ovo da vidite kako je atmosfera na treninzima dobra.
    Ponekad se divim Sonji našoj pre dragoj instruktorici koja s lakoćom barata s nas 8 muških
    Mito i krupcija prolaze i ovdje, pogledajte pa ćete znati kako

Moj 1. start tog dana nije prošo dobro. Znači imao sam majcu sa kapuljačom, prsluk, još jednu majicu i novu sjedalicu i kacigu.
    Rezultat toga svega na meni je bila jedna grba na mom vratu sa zadnje strane radi koje nisam mogo pogledat krilo onak kak to obično radim, i još sam se malo spotako na početku.
    Sve u svemu izgleda smiješno, da da sad si mislite evo samo se ti opravdavaj-nemaš pojma

Evo da vas odmah demantiram, pa pogledajte ovaj ljepi start, sjedanje, i let.

Evo da ne hvalim samo sebe ima tu još dečki za pohvalit.
    Pintar, Tin, Nikola su jedni od njih čije snimke imam, naravno da nisu jedini koje treba pohvalit.
    Mom kolegi Mateju ide isto dobro no Sonja tvrdi da se on voli lovit za gurtne To Sonja samo nevidi dobro jer se to tako čini.
    Tin je sve odradio ljepo ne školski nego profesionalno, dok Pintarovo krilo kad se digne više neide dolje makar ima čvor .

Evo Nikolin graciozni start dok Pintar s krilom prkosi gravitaciji.
    Pintar je u biti super junak koji ima telekinetičke sposobnosti kojima dijeluje na krila
    Pogledajte malo bolje što radi, pogledom drži krilo u zraku. Neznam samo kaj se glupira s tim krilima kad bi on to isto mogo radit i sa šliferom

Evo što se desilo, ovo je vrlo opasno, dobro da sam skužio na vrijeme. Istina i bog da mi je sigurnosna veza bila vezana na prsnu vezu ali svejedno.
    Nožne veze su mi klampale između nogu i dobro da sam ih osijetio te prekinuo start na vrijeme.
    Postoji jedno pravilo koje se zove 5. točaka, jedna od točaka je provjera sistema veza i dali su iste pravilno svezane !!! Kog zanimaju ostale nek se vrati po temi jer sam to več negdje gore opiso !

Ovdje imamo još jedan ljepi start sa ljepom kontrolom krila prije zaleta, ljepo se vidi kako sam prsima opteretio krilo, pa ga zatim popratio tijelom u ljevo i onda odstartao.
    No ovdje se potkrala i jedna greška koju je Sonja prokomentirala uzdahom, pre rano sam sjeo u sjedalicu te radi toga poštrajfo travu ispod sebe

Mislim da je ovo bio moj najbolji let tog dana.
    Nazvo sam ga PEGLANJE PO KUPLJENOVOM makar to baš i nije tehnički ispravan naslov ali se meni sviđa
    Ovdje je sve bilo kak treba biti. Ljepi start, sjedanje taman, pa prvo desni zavoj od 90, pa ljevi od 180, pa desni od 180, pa ljevi od 180, pa sljetanje na metar od pike !
    Baš sam ponosan na ovaj let !
    I Matej je ovdje ljepo odradio !

Polako se bližio kraj treninga i Sonja se spustila dolje kako bi nas malo promotrila i snimila na sljetanju.
    Tu me uhvatila sa pola brda iz jedne ljepe perspektive, dok je Tin htio iskoristit Sonjinu odsutnost sa vrha brda te nešto izveo, što neznam jer sam bio u zraku, ali zato Sonja zna što te mu se po tiho u kameru priprijetila batinama. Nisam mogo mahat jer sam baš počeo desni zavoj i nebi bilo dobro da sam tada pustio desnu komandu kako bi maho

I evo mog predzadnjeg leta tog dana.
    Perspektiva sa sletišta prema startu. Gore je moja malenkost koja bez zuma izgleda kao čovijek koji je odlučio skočit niz brdo i kotrljat se do dolje

Postoji i snimka mog zadnjeg leta tog dana.
    Snimljena je Nikolinom GoPro kamerom i mislim da je stvarno spektakularna.
    Kako sam zadnji letio sletio sam među ekipu dolje na sletištu koja je bila locirana pored autiju i kombija i cugala vino.
    Odmah sam napravio i zračni napad na kombi, mislim da će se taj dio vama posebno svidjeti
    Snimku objavim čim dođem u njen posijed ! Svečano obečajem !!!

Ovim putem bih se zahvalio našoj pre dragoj instruktorici Sonji na održanom treningu i na savršenim snimkama jer je ona tog dana baratala mojom kamerom.
    Naravno zahvala i instruktoru Danijelu na održanom treningu i osmišljenoj kazni za nepogađanje poligona na sletištu.

Idemo dalje !
    Ono što sljedi svima će oduzeti dah !
    Radoboj veliko brdo 250m visinske razlike od starta do sletišta

Senior Member

Hero among posters

17.11. SUBOTA- RADOBOJ

Uh Atmosfera u Španskom je bila naelektrizirana, išlo se na Radoboj !
    Cijela grupa na okupu !
    Konačno za mene pravo brdo, a i za večinu grupe. Neki su na njihovu sreču već letjeli sa ovog brda.
    Svi smo mu se veselili, i mi novi na brdi i oni koji su ga već jednom posjetili. Divan školski teren sa divnom visinskom razlikom.
    250 metara visinske razlike od starta do cilja. Skoro pa visinski let.

Ajmo direktno na start !
    Evo par slika starta i doline u koju smo se spuštali !

Name:	11.tr Radoboj start5.jpg 
Views:	5 
Size:	2.02 MB 
ID:	2595Click image for larger version. 

Name:	11.tr radoboj start.JPG 
Size:	1.38 MB 
ID:	2596Click image for larger version. 

Name:	11.tr radoboj start 1.JPG 
Views:	6 
Size:	2.59 MB 
ID:	2597Click image for larger version. 

Name:	11.tr radoboj start3.JPG 
Size:	2.62 MB 
ID:	2598

Sam pogled na dolinu ispod nas je bio fantastičan, sama pomisao da ćemo tu letit još bolja.
    Vremenski uvijeti dobri, vjetar sa čela i lagano s boka.

Ivica je održo brifing i pripremu za ono što sljedi.
    Trebalo je startat u vjetar, u šumicu s ljeve strane starta pa onda na zemlji podignuto krilo iskorigirat u smjeru starta i startat.
    Radio stanice su bile podjeljene i moglo se počet.

Evo i mog prvog leta. Kamera je okrenuta u krilo što mi nije bila namjera ali je dobro ispalo.
    U idučim letovima ču kameru namještat sve niže i niže i dobiti najbolje što se može dobiti sa mojim GoPro kučnim uradkom
    Stanica spremna pištanje iz iste, kratki Danijelov brifing i start.
    Pred kraj videa se vidi kako je jedan od kolega malo krivo ocijenio visinu pri sljetanju i završio na dupetu, obriso prašinu sa sebe i s ostalima se uputio ka autu na ponovni let

Skupljanje za transport prema vrhu

Moj drugi let.
    Zadnji zavoj je bio previše pa sam radi toga fulo sletište. Naravno da sam htio još skrenut ljevo prema piki ali sam shvatio da nemam dosta visine te sam sletio tamo gdje sam se zateko !
    Zujanje radio stanice, vjetar, letenje, uh što čovjeku treba više

Moj treći let tog dana.
    Fulo sam piku za koji metar. let predivan, start izvrstan !

I moj zadnji let toga dana. i najuspješniji. Nije najduži ali je najprecizniji, skoro u sami centar pike !
    Čak je i kamera dobro namještena, pogledajte sami.

Evo snimke sa sletišta:
    Igorovo sljetanje i cijeli Tinin let i izvrsno sljetanje.
    Svi smo dobri, jako dobri !

Evo par slika sa sletišta:

Name:	11.tr Radoboj sletište.JPG 
Size:	1.92 MB 
ID:	2599Click image for larger version. 

Name:	11.tr Radoboj brdo.JPG 
Size:	1.71 MB 
ID:	2600Click image for larger version. 

Name:	11.tr radoboj sljetanje.JPG 
Size:	2.07 MB 
ID:	2601

Naravno po starom dobrom običaju poslje letenja birtija i čašice razgovora.

Name:	11.tr Radoboj birc 4.JPG 
Size:	1.40 MB 
ID:	2604Click image for larger version. 

Name:	11.tr Radoboj birc 3.JPG 
Size:	1.49 MB 
ID:	2603Click image for larger version. 

Name:	11.tr Radoboj birc 2.JPG 
Size:	1.51 MB 
ID:	2602Click image for larger version. 

Name:	11.tr radoboj birc.JPG 
Size:	1.39 MB 
ID:	2605

Dok su neki dobrano lupali po crnom tomislavu i žuji, neki su lupali po ispitu, po drugi put

Name:	11.tr Radoboj ponavljanje ispita .JPG 
Size:	1.44 MB 
ID:	2606

Evo dame i gospodo, to je to do sljedećeg treninga !

Donor

=VARP=Klingon's Avatar

Nemoj slučajno da dolaziš u Zagorje,pogotovo u PREGRADU da mi se ne javiš......Imamo s Kunagore pistu za paraglajdere pa ako dolaziš.čuvaj se!

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi!

Senior Member

=VARP=Dragunov's Avatar

odlično,samo daj dalje !
    http://imageshack.us/photo/my-images/853/dragunov4500x120.png/

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Hunter's Avatar

Izvrsno!
    Samo mi ona električarska vezica ne ulijeva neku sigurnost...nadam se da ne drži nekaj bitno

Senior Member

Hero among posters

Quote Originally Posted by =VARP=Hunter View Post
    Izvrsno!
    Samo mi ona električarska vezica ne ulijeva neku sigurnost...nadam se da ne drži nekaj bitno

Hm da !

Ta vezica drži samo moj mali tronožac na kojem je kamera u poziciji da snima prema naprijed i da se ne ziba.
    Dakle za moju suprugu drži nešto vrlo bitno, (foto aparat)

Senior Member

Hero among posters

Evo gospodo onog videa kojeg sam vam obečo !

10.trening.
    Video sam nazvo: Napad na kombi
    Onaj strašni zvuk na kraju videa je špagica koja struže po kučištu GoPro kamere koju mi je posudio Nikola.

Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast