Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 41 to 50 of 68
    Junior Member

Novice poster
    =VARP=Gunja's Avatar

Default Re: Moja paraglajd škola.

Ma svaka čast. Što drugo reći.

Dva puta sam gledao. Odlično

Senior Member

Hero among posters
    =VARP=Nubian's Avatar

25.11.2012. NEDELJA
    12. TRENING - RADOBOJ

Evo od mog zadnjeg zapisa održali smo dva treninga, jedan na našem omiljenom brdu Radoboju i 1. naš visinski let za koji smo potegli 300km u susjednu nam Sloveniju na brdo Lijak.
    Za sad ču se držat ovog 1. dok ne uploudam video materijale jer postaju sve duži i duži kao i naši letovi

Dakle 25.11. Nedelja- procedura standardna: okupljanje u španskom, pobiranje opreme, proučavanje prognoze, dogovor gdje se ide i polazak !

Evo da vam dam malo nove Paraglajderske terminologije:

BAZA. Baza je najbliža birtija,restač u blizini sletišta ili starta. Obično je sletište u pitanju jer kod svakog letenja odnosno novog terena prvo se ide u vizualnu inspekciju sletišta kako bi na zemlji prije sljetanja upoznali isto i bili u stanju predvidjeti sve prepreke, vidjeti konfiguraciju terena i sve ostale bitne stvari (strujne ili telefonske žice koje se nevide iz zraka, ali se zato vide stupovi. No nekad ima stupova a nema žica, obrnuta situacija ne postoji ) sve je to jako bitno radi planiranja sigurnog sljetanja.

Dakle kad smo stigli u bazu otišli smo u inspekciju sletišta. To je u biti uvijek pametno napravit makar ste već letjeli na tom terenu, ko zna što se sve moglo promjenit od vašeg zadnjeg posjeta tom brdu Kad smo obavili inspekciju sletišta potrpali smo se u Nikolin kombi koji nam on svaki puta velikodušno ustupa (Hvala ti na tome Nikola) i krenuli na start.
    Švabo je vozio i pobrinuo se odmah da nebude nekakvih sranja toga dana !
    Kako ? Pa jednostavno ! U vožnji pred nas je iskočila crna mačka u namjeri da nam pređe put i tako nas zacopra, Švabo je bio brži i preduhitrio ju je u tome. Mačka nije imala sreče i potrošila je odma svih 9 života, malo nam je bilo žao mace ali bolje ona nego mi

I tako eto nas na startu našeg divnog brda !
    Click image for larger version. 

Name:	radoboj 2.jpg 
Views:	4 
Size:	895.6 KB 
ID:	2642Click image for larger version. 

Name:	Radoboj 3.jpg 
Views:	3 
Size:	1.23 MB 
ID:	2643Click image for larger version. 

Name:	radoboj 4.JPG 
Size:	2.89 MB 
ID:	2644Click image for larger version. 

Name:	radoboj 1.jpg 
Size:	1.24 MB 
ID:	2645

Sonja je održala brifing, i u prvom dijelu treninga je ona nadgledala starteve a Danijel je kontrolirao sljetanja.
    Jedan dio ekipe je bio jako umoran . Da pojasnim: Dan prije smo bili na Japetiču i trebali smo imati 1. visinac. Vrh Japa je bio u potpunoj magli, a mi smo nadobudno u planinarskom domu čekali da se ta magla raziđe igrajuči šah i belu.

Oni iskusniji na čelu sa Sonjom su brzo uvidjeli da od toga nebu niš pa su navalili na fino i toplo kuhano vino. Vrijeme je prolazilo a magla nas je perfidno natezala malo se povlačeći pa se vračajuči Da skratim priču jedan veliki dio nas je odlučio da je pametnije otići doma i dan provesti sa obiteljima i prijateljima a drugi je ostao na zagrijavanju kuhanim vinom
    Da sam znao kako će to završit ostao bih u ovoj drugoj grupi i reskirao rastavu braka
    Naime glavni šef škole nas je devetoricu ili više savjesno utrpao u kombi jambrajuči kak to kombi nebu izdržo spustio do baze gdje smo se razišli, on doma i mi doma prema Zagrebu, dok je druga grupa marljivo nastavila svoju rabotu sa kuhanim vinom u planinarskom domu na Japetiću.

Name:	jap k.JPG 
Size:	1.23 MB 
ID:	2646Click image for larger version. 

Name:	japetič kombi.JPG 
Size:	547.8 KB 
ID:	2647
    I tako dok smo mi u Zagrebu većinom svi več spavali druga grupa je oko ponoći odlučila napustit Japetič. Na spuštanju s Japa promijenilo se više vozaća kako se nebi završilo na krovu, mislim da su imali problema sa procjenom ko je najmanje pijan pa su to odradili mjenjajuči se na putu prema dolje No tu priči nije kraj ! Vesela grupa je odlučila posjetit nam glavnog šefa u njegovom domu, te su tako tako dopeljali do ivice i ljepo ga probudili sa karnisterom vina Zabava se nastavila do ranih jutarnjih sati na kojoj je gravitacija pokazala svu svoju snagu i nepitnost tako što je rušila ljude licem prema zemlji bez ruku . Bilo je tu i spavanja u klečećem položaju, a vjerovatno i nekih drugih stvari koje nam nisu htjeli ispričati
    Uglavnom noč za pamčenje i pouka nije sigurno da ćete uvijek letit ali je sigurno da ćete se uvijek dobro zabavit !!!

Evo da se vratim na trening.
    Vrijeme je bilo idealno, vjetar vrlo slab taman kak treba biti, a neki pomalo umorni od prošle noći
    Bilo je tu svega, smjeha, a Tina nam je priskrbila gajbu pive zakačivši svoj glajder na drvo.

Evo i videa sa tog treninga:

Moj 1. let toga dana.

pa drugi

pa treći

Odletio sam još jedan let taj dan al nemam još aploudanu snimku pa ju stavim naknadno.

Naravno poslje treninga je pala čašica razgovora i to je bilo to.
    Nastavak sljedi sa našim prvim visincem, to je bilo nešto posebno, bilo je veselo i dan bi bio savršen da nismo imali i jednu nesreču. No o tome drugi puta.

Senior Member

Chuck Norris among posters
    =VARP=Dragunov's Avatar

heheheh odlično lega ... a zvuk je kao da letiš MiG-21 !!!
    http://imageshack.us/photo/my-images/853/dragunov4500x120.png/

Senior Member

Hero among posters
    =VARP=Nubian's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Dragunov View Post
    heheheh odlično lega ... a zvuk je kao da letiš MiG-21 !!!
    Kad tako kažeš pogledaj onda ovo, to je kao da letiš MiG-21 s paraglajderom !
    Sve smo bliže još malo pa bumo obukli ruksak na leđa i leteči do posla !

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Hunter's Avatar

To čudo stavit na leđa...RESPECT!

Senior Member

=VARP=Dragunov's Avatar

još na njega 4 Sidewindera i ne trebamo Grippen

Donor
    Bobby's Avatar

ma AMRAM namontirat....uvijek ce bit u prednosti jer ga ovaj na kontra strani nece moci zalockat...
    http://2ndvarp.net/attachment.php?attachmentid=5156&d=1513705491
    "Fighter pilots make movies, Bomber pilots make history!".

Senior Member

Hero among posters
    =VARP=Nubian's Avatar

5.12.2012. SRIJEDA
    LIJAK - 1.VISINSKI 13 TRENING

Kao i svaki puta do sada priprema za trening počela je već dan ranije, mentalnom pripremom i mentalnim ponavljanjem onog što smo naučili te pripremom stvari koje će nam trebat sljedečeg dana i gledanjem neba. Nebo je obečavalo !

Name:	nebo je obečavalo.JPG 
Size:	451.2 KB 
ID:	2660

Probudio sam se u 6:00 tog dana, dan je počeo fenomenalno a pogled kroz prozor je bio očaravajući.

Name:	dan je obečavo.JPG 
Views:	2 
Size:	1.59 MB 
ID:	2661Click image for larger version. 

Name:	dan je obečavo 2.jpg 
Size:	321.8 KB 
ID:	2662

Evo dame i gospodo kucnuo je i taj čas !

1. visinski let za dio grupe, i to onaj koji je nakupio malo više treninga trenirajući preko tjedna.
    Po ovome smo do sad najnaprednija grupa jer do sad je kod ostalih dinamika obuke bila takva da se na prvi visinac obično išlo u 2. mjesecu.
    Razlozi tome su: 1. odlično nas je služilo vrijeme. 2. sakupili smo dovoljan broj letova i iskustva preko tjednih treninga kojih je bilo podosta a ja osobno sam bio samo na dva !
    Vjerujem kako će i ostatak grupe obavit svoj prvi visinac več prvog letivog vikenda !

Pa da krenem.

plan je bio sljedeći:
    Sastanak u španskom u 8:00, brifing, polazak prema Krvavcu(Slovenija), preuzimanje neke nove opreme uz put, kupovina i montiranje novih guma za klupski kombi(naravno u Sloveniji) te letenje sa Krvavca na kojem ima čak 3 ratličita starta od kojih je najviši sa 1000m visinske razlike !
    Tako je i bilo, i tako smo krenuli sa malim zakašnjenjem. u EU smo ušli iznenađujuće lako i brzo. U Brežicama smo zamijenili gume i posjetili lidl radi kupovine hrane i piča.
    Sad mi je jasno zašto nas ovi političari guraju u tu EU. Ljudi moji pa tam je sve 7,5 puta jeftinije i nije čudo kaj se tam dobro živi. Na primjer kruh talijan je tamo 0.35 onih njihovih novaca, 10 deka šunke je 1.25 tih istih novaca pa recimo jedan ogromni sendvič od cijelog talijana, puno šunke, sira ementalera sa velikim sirnim namazom i 1l mlječnog šejka vam košta nekih 4,50 tih njihovih novaca. Čovjek bi to kod nas platio barem 35kuna. Fakat mi nije jasno kaj se ti slovenci bune protiv svoje vlade
    Nakon opskrbe u lidlu i novih guma krenuli smo dalje, za čudo u kombiju više niš nije lupalo u vožnji , možda bi i ja moro promijenit gume ove mije su stare samo osam godina a izgledaju ko nove samo mi stalno neki ***** lupa . Tako smo posjetili podružnicu firme Kimflay, tu smo pokupili Nikolinu potpuno novu opremu, i neku novu opremu za klub. Sad smo vidli na kaj se troše naši novci
    Ovdje su ljudi postali več malo nervozni, potrošili smo puno vremena, bilo je več prošlo 12h a čovjek iz Kimflaya nam je reko da je na Krvavcu maglai na najvišem startu i na srednjem te da je vjerovatno čist samo onaj najniži koji je vrlo sličan našem Radoboju. To sve skupa nas je jako isfrustriralo, ali smo dobili i dobru vijest da je Lijak okupan u suncu i sigurno letiv ! Jedini problem je bio kaj smo do tamo imali dobrih 1,5h vožnje. Stavljeno je na glasanje hočemo li ići odmah letit na taj lokalni Radoboj ili ćemo potegnuti do Lijaka u blizini Gorica. Odluka nas školaraca je bila jednoglasna, idemo na Lijak !
    Vožnja u kombiju je bila popračena zezancijom, a neki su uspjeli i ubit oko. Kad smo ugledali brdo na kojem ćemo letjeti nasto je tajac i svi smo se povukli u neke svoje misli

Name:	kombi 2.JPG 
Views:	5 
Size:	1.36 MB 
ID:	2652Click image for larger version. 

Name:	kombi.JPG 
Views:	5 
Size:	1.35 MB 
ID:	2653Click image for larger version. 

Name:	lijak iz kombija.JPG 
Views:	6 
Size:	1.56 MB 
ID:	2654

I tako negdje iza 2h stigli smo na odredište.
    Po starom dobrom običaju otišli smo na inspekciju sletišta i tamo nam se jedan slovenac ponudio za prijevoz. 5 eura je bila cijena vožnje po osobi, svi smo zaključili da je to previše te da bi mogo dobro zaradit da je računo i 3,5. No što je tu je ! Potrpali smo se u kombi nas 8 školaraca + instruktor Danijel koji je bio gore s nama na startu. šef škole Ivica nas je čeko dolje na sletištu !
    što znači 9 osoba X 5 eura za svaki let hm fina lova ! Mislim da je tu uključeno i održavanje starta to jest nešto što zovemo kotizacija, ak je tak onda i nije previše !
    Od kombija do starta smo imali još jedno 10min pješke po jednom ljepom šumskom putu.

Name:	put kroz šumu.jpg 
Size:	1.31 MB 
ID:	2659

Znači negdje oko 15:00 bili smo na startu i u 15:20 spremni za prvi let !
    Visinska razlika starta i sletišta nešto više od 500m.
    evo kako izgleda sami start:

Name:	lijak start.jpg 
Size:	422.7 KB 
ID:	2655
    Te pripreme za start:

Name:	lijak priprema 2.jpg 
Size:	1.30 MB 
ID:	2656Click image for larger version. 

Name:	lijak priprema.JPG 
Size:	1.92 MB 
ID:	2657
    Švabina i moja mentalna priprema uključivala je i pljugu prije leta !

Name:	švabina mentalna priprema.jpg 
Size:	1.40 MB 
ID:	2658

I napokon letovi:
    Nikolin prvi let tog dana snimljen GoPro kamerom:
    Dužina leta 6.10min

Moj prvi let tog dana snimljen mojim fotičem smontiranim na kacigu, kut je malo previše dolje ali šta je tu je:
    Dužina leta 6.42min

Kad smo se svi dolje uspješno spustili i sakupili krenuli smo ponovo gore na još jedan let.
    Kako sam ja bio zadnji nisam dobio kavu u bazi koja je bila uključena u cijenu prijevoza

Krenuli smo sa drugim i zadnjim startom tog dana. Vjetar je promjenio smjer te smo imali lagana leđa, odnosno lagani vjetar u leđa !
    U našem letenju to je najnepovoljnija stvar koju možete imati na startu. No kako je vjetar doista bio vrlo slab odlučili smo startat.
    Dobili smo naputak od Danijela da ovog puta moramo stvarno to otrčat ko konji jer inače nebumo odstartali te ćemo morat prekidat prije provalije.
    Da bi vam malo bolje opisao situaciju moram reči da taj start baš i nije najlakši start na kojem smo do sada startali. U biti bio je najteži, makar po riječima našeg instruktora to je jedan od lakših starteva.
    Znači sami start ima dobru kosinu no malo je krači, to inače nije problem nego je problem što završava provalijom !
    Start je bio pun rupa, kamenja i stijena koje lagano vrhovima vire iz zemlje !
    Na kraju starta su i dvije stepenice koje baš ne olakšavaju cijelu stvar !
    Cijelokupna dužina starta po mojoj procjeni CC 30-40m.

Prva petorka je uspješno startala, Evo i Tinovog leta. On je startao drugi odmah poslje Nikole !
    Cijelo vrijeme se vidi Nikola ispred i ispod Tina, a na stanicu se čuje vijest o Davidovom nesretnom događaju.
    Dužina leta: 6.36min

Ovo je Matejev video koji je snimio sa fotičem obješenim o vrat. To je njegov drugi let:

David je bio na redu za start.
    David je odlučno krenuo ali mu se krilo počelo naginjat, propadat na ljevu stranu. Kako nije uspio iskontrolirat krilo na vrijeme dobio je naredbu da prekine to je i učinio no pri tome se poskliznuo te nesretno pao na desnu ruku te strgo zglob. Sranje ! Prva ozljeda u našoj generaciji i to prava ! Prvo smo morali zbrinut Davida, imobilizirat mu ruku, dozvat i pričekat kombi da ga spusti dolje te odlučit o daljnjim koracima !
    Ostalo nas je dvoje za odstartat, sunce je bilo vrlo nisko na horizontu, 17,05h.
    Vjetar je u međuvremenu pojačao ! Čekali smo rupe u tom vjetru !
    Prvi je krenuo kolega i odstartao uspješno, meni je u tom trenu pao kamen sa srca. Da on nije uspio odstartat prekinuli bi trening.

Name:	drugi kolegin start.jpg 
Size:	1,007.6 KB 
ID:	2663Click image for larger version. 

Name:	drugi kolegin start 2.jpg 
Size:	980.8 KB 
ID:	2664
    Bio je red na mene zadnjeg. Danijel je imo zabrinuto lice ! čekali smo rupu u vjetru. U 17:09 sam dobio dozvolu da krenem ili da kombi dođe po mene, moš mislit da se nebi vozio kombijem dolje !
    Krenuo sm ko manijak i dao sve od sebe, desetak metara do praovalije osjetio sam da mi je krilo dobro formirano i da će me svaki tren dići.
    Dva tri metra od provalije ja sam bio u zraku, uh koje olakšanje !
    Prizor i scena prekrasni sunce u zalazu a ja iznad njega

Name:	frem iz mog 2. leta.jpg 
Size:	862.0 KB 
ID:	2665Click image for larger version. 

Name:	frem iz mog drugog leta 2.jpg 
Size:	792.9 KB 
ID:	2666
    snimka starta iskusnijeg kolege(zaboravio sam kak se zove) i moj start, neznam zašto ali fotič mi se ugasio odmah poslje starta:

Ovoga puta poslje letenja nismo išli na cugu. Razlog valda jasan, vozili smo Davida u bolnicu.
    No poslje toga smo opet završili na cugi i bacili koju čašicu razgovora.
    Da nije bilo Davidove ozljede ovo bi bio idealni dan. Kako nam je ovo bio 13 trening a Švabo nije uspio zgaziti nikakvu crnu mačku moglo bi se pripisati nekoj praznovjernosti

Moram još reči da je David ovo pretrpio kao prava muškarčina, bez cviljenja, cendranja i kad bi ga čovjek gledao nebi mogo ni naslutit da ima potrganu ruku.
    Ovi na granici nisu niš skužili, a David je hrabro izdržao sva naša zaustavljanja na benzinskima radi goriva, pišanja, zamjene vozača i ostalo !
    Davide svaka ti dala !

Evo to je to za ovaj puta.
    Last edited by =VARP=Nubian; 10-12-2012 at 00:47.

Senior Member

=VARP=Dragunov's Avatar

odlično !!!!!!!!!!!!!!!! izgleda super idem još jednom pregledati ... nego jel to Tin viče "Alo lega !" Nikoli ?

Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast