Results 1 to 10 of 10
    Junior Member

Rookie poster
    =CRO=Mrgud's Avatar

Default Rudder pedale domaće proizvodnje

Najprije, lijep pozdrav svima!

Ovu temu sam odlučil najprije otvorit ovdje jer vas je više nego kod "nas" (CVAB - ex LockOn.hr), a i još iz dana kad smo svi bili na jednom forumu se sjećam da među vama ima ekipe koja si je sama u stanju napravit neki komadić letačke opreme.

Pa da krenem. Pošto već neko vrijeme letim na TM Warthogu koji nema Z os (rudder), razmišljam o tome da napravim rudder pedale. Do sad sam uštekaval Logiteck Wingman volan koji mi stoji doma pa sam gas i kočnicu koristil za rudder, ali dugoročno nije baš neko sretno rješenje.
    Trenutno sam u fazi traženja optimalnog rješenja. Pošto sam po struci muzičar, ne bi rado ulazil u neka komplicirana rješenja kaj se elektronike tiče (barem ne bez pomoći). Lemit mi nije strani pojam, ako znam kaj i kam. Mislim da je najjednostavnije iskopat elektroniku iz nekog starog hardvera. Uz ovaj spomenuti volan, doma mi stoji ispravan Logitech Force 3D Pro, koji ima 4 osi (x, y, z i gas) pa sam mislil njega raskopat za tu namjenu.
    Rado bi u Chipoteci ili preko ebaya kupil dobar (precizan) potenciometar za os koja bi kontrolirala rudder na pedalama (ovi postojeći su dovoljno precizni za lijevu i desnu kočnicu) pa mi treba savjet kaj gledat kod takvog potenciometra. Pretpostavljam da treba pazit na otpor ako samo tu komponentu izvadim i zamijenim novom.? Ne znam dal potenciometri imaju neku rezoluciju – okvirni broj položaja koji registriraju? Ima li kakvih savjeta?

Rješenje pedala koje mi se najviše dopalo je ovo: http://www.flightsim.com/vbfs/conten...-Rudder-Pedals

Unaprijed hvala svima!

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Thor's Avatar

Default Re: Rudder pedale domaće proizvodnje

Pozdrav,

Stari, zahebi te gluposti i odi kupi si ovo od domaćeg čovjeka. http://www.simhq.com/air-combat/mfg-...nd-pedals.html
    Nas nekoliko ih je probalo i mogu ti reć da uz taj stroj TM samo ovo može stajati kao cijelina....u kojem god pogledu hoćeš.

pozz

Donor

Hero among posters
    =VARP=Agramer's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Thor View Post
    Pozdrav,

Stari, zahebi te gluposti i odi kupi si ovo od domaćeg čovjeka. http://www.simhq.com/air-combat/mfg-...nd-pedals.html
    Nas nekoliko ih je probalo i mogu ti reć da uz taj stroj TM samo ovo može stajati kao cijelina....u kojem god pogledu hoćeš.

pozz
    Slazem se sa Thorom
    Kupio sam te pedale i mogu ti rec da sam zadovoljan u svakom pogledu. Precizne su, i odlicno izradjene. Trajat ce godinama.

Pozz
    .

Junior Member

Rookie poster
    =CRO=Mrgud's Avatar

Dečki, hvala na odgovoru, s tim pedalama sam vrlo dobro upoznat i siguran sam da su vrh (s Milanom sam se i čul kad su trebale krenut na turneju probavanja i pisanja recenzija tu kod vas). Nisam napisal, ali sad financijski nikak ne segnem kupovat takav hardveraj. Starom kompu sam produžil vijek ugradivši Xeon (ono kaj je radil i Bobby) tek toliko da mogu i dalje vrtit DCS. Jedan klinac + drugo na putu + podstanar + krećem s papirima za kuću... = uradi sam Sad su mi neke druge prilike nego su bile pred koju godinu kad se kupoval Warthog.

Ove pedale bi si napravil jer me trenutna situacija ne zadovoljava, a mislim da nije jako komplicirano sklepat neku vrstu pedala od starog sticka (bez kočnica). Naravno, kad se već primam posla, probal bi napravit nekaj malo kompliciranije (s kočnicama i promijenit jedan potenciometar).

Donor
    Chuck Norris among posters
    Bobby's Avatar

http://2ndvarp.net/attachment.php?attachmentid=5156&d=1513705491
    "Fighter pilots make movies, Bomber pilots make history!".

Senior Member

=VARP=Gec's Avatar

naj jednostavnije ti je naprqavit neku mašineriju prema prijelozima kak je napravio nubian ili ono kaj si ti postal i pričvrstiš taj stik kaj imaš vodoravno i da ga pedale nekak guraju ljevo desno. to ti je najjednostavnije za početak.

Click image for larger version. 

Name:	prototip.png 
Views:	0 
Size:	4.4 KB 
ID:	4376

No matter how good the violin may be, much depends on the violinist.

Junior Member

Rookie poster
    =CRO=Mrgud's Avatar

Hvala na odgovorima, ali mene ne muči mehanički dio, nego dio vezan uz elektroniku. Napisal sam da ju mislim uzet iz joysticka i tu se svi slažemo da je najjednostavnije. Moje pitanje je bilo vezano uz zamjenu potenciometra, ali danas sam raskopal stick i kad potove vrtim rukom, dosta su precizni tak da ih niti ne budem mijenjal. Nubianove pedale su prava stvar, ali nemam alat da radim s metalom tak da se budem držal (okvirno) onog nacrta koji sam priložil.

Senior Member

=VARP=Gec's Avatar

zato ti velim da ti je najjednostaviti cijeli stick kak sam ti nacrtal gore.

No matter how good the violin may be, much depends on the violinist.

Junior Member

Rookie poster
    =CRO=Mrgud's Avatar

Kad bi stavil cijeli stick kak si nacrtal, nebi mogel potove iskoristiti za kočnice. Također kad sam uzel stick u ruke, zabilježen pomak je bil dosta neprecizniji nego kad sam potove iskopal i direktno ih vrtil rukom. Elektroniku sam već iskopal, otkopčal nepotrebne gumbe da mi ostanu samo tri pota koja budem koristil. Malo sam se nazezal jer je stick Force Feedback pa ima ono kućište u sredini koje je komplicirano rastavit da se oslobode potovi za x i y os.

Junior Member

Rookie poster
    =CRO=Mrgud's Avatar

Zadnja dva tjedna sam radil na pedalama kad bi uhvatil vremena, ali bez alata nema zanata tak da je projekt iz nekog početnog gušta i euforije skrenul u tlaku pa ga privremeno zamrzavam. Koncept bi funkcioniral i uspjel sam na potenciometar složiti osovinu i polugu koja bi ga zakretala za nekih 60 stupnjeva kaj je već dovoljno precizno, ali trenutno više nemam vremena i volje za prepravke. Evo i jedne slike do kud sam došel: