Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 57
    Donor

Chuck Norris among posters
    =VARP=Tvrdi's Avatar

Default I tako, nabavljamo F16 Barake...

....nažalost očekivano...to su F16ce modernizirane na C/D standard plus neke izraelske preinake. Stari su oko 25g i brijem da su dosta akcije vidjeli...200 milja više su bili novi Grippeni ali bez naoružanja i obuke pilota...Izraleci nude sve u paketu za 500 milja.
    Mišljenja?
    Its not the plane...its the plane and pilot

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Thor's Avatar

Default Re: I tako, nabavljamo F16 Barake...

Mišljenja? Za air policing su trebali kupit 50tak AA raketa za te gripene, dat tih 2 milje po pilotu i imat nove mašine za narednih 30g....ovak, em lova ne ide u EU, em kupuju nešto staro kaj i nije baš Cadillac Eldorado iz '67, održavanje je vjerujem skupo ko vrag itd...e sad poznavajući kradeze mentalitet, upravo se na održavanju i provizijama da zaradit, jel!?! Izraelci jedino mogu obučit naše u fajtu. Tu su po meni ispred svih, jer ipak se njihov skill polira već 60g u akciji a ne simulacijama. Dal to nama baš treba da se naučimo pa da se kurčimo poslije pred susjedima ili gdje NATO kaže, u to baš nisam siguran, al to je onak za očekivat od nas poslušnika.

Senior Member

=VARP=Dragunov's Avatar

Ništa čudno, presudila je politika i nečiji privatni interes kako je to već kod nas.

Nedavno sam gledao i dokumentarac o F-15 , ameri su imali slučajeve raspada dijelova aviona u zraku. Ukratko, dugogodišnje naprezanje materijala. Koliko su izraubani izraelski avioni možemo samo pretpostavljati, ali s obzirom koliko lete i treniraju ( i ratuju), vjerojatno će imati (ako već nemaju) sličan problem. Ili kako kaže čuveni Ivan Selak:

Nekoliko meni zanimljivih stvari kod F-16 C/D Barack. Odličan je avion čim ga je izabrao Izrael, ali to mu je i mana jer znam kako i koliko je taj korišten i iskorišten. Oni su najbolji i iskoristili su ga maksimalno. Za mene on nije rabljen već izrabljen. Zašto u ponudama nismo tražili manje rabljen, ne znam.

S druge strane Gripen, nov avion i infrastruktura koju smo mogli dobiti. Gledali smo ga pretprošle godine u Varaždinu, vrti se na kovanici, brz ko metak i može poletjeti/sletjeti na autocestu (Selak kaže da to i nije baš nešto... samo me zanima na koji će klinac sletjeti avion ako mu je izrovana pista a nije ruski).

Solidan članak koji osim usporedbe navodi i neke vojno-političke odnose Izraela,Švedske i HR:

https://www.defender.hr/naslovnica-i...eksploatacija/
    http://imageshack.us/photo/my-images/853/dragunov4500x120.png/

Senior Member

Posting Legend !
    =VARP=Nage's Avatar

Samo nešto što treba imati u vidu.
    Mi smo šveđanima ponudili da nam remontiraju RB-15 brodske rakete jer su bile već stare. Nisu to htijeli napraviti iz nekog njihovog razloga. Na kraju smo to sami remontirali.
    Kod nabavke aviona tražili smo pismenu potvrdu vlade švedske da nam uvijek budu na raspolaganju kod djelova i naoružanja, navodno, pismo nikada nismo dobili. Na to sve švedska nije u NATO-u tako da ju ništa ne veže sa nama.
    Koliko sam čuo sa Izraelcima osim aviona imati ćemo deal u visokoj tehnologiji, vojnom istraživanju, ulaganju u gospodarstvo.
    Ako je to istina, čini mi se dobar dogovor.
    "For once you have tasted flight, you will walk the Earth with your eyes turned skywards, for there you have been and there you will long to return." ~ Leonardo Da Vinci

Senior Member

=VARP=Dragunov's Avatar

Izraelski stručnjaci, koliko sam čuo, dolaze u Slavoniju razviti poljoprivredu. Ovo nije zajebancija.

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Thor's Avatar

https://beta.index.hr/mobile/clanak....sti&id=1034839

Vise je na kraju manje a manje je izgleda vise. Ajmo sad probat pogodit za sta ce se odlucit guzonje.

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Hunter's Avatar

Kaj se mene tiče, Gripeni su pametnija opcija.
    Samo mi nije jasno zašto 12 komada!?!
    Mislim da je to previše s obzirom da smo član nato saveza i da samim time imamo nekakvu valjda zaštitu od tog saveza ako dođe do frke.
    Pretpostavljam da smo zato dobili one heliće od amera ali uz uvjet da kupimo kante od izraelaca, koje će možda održavati isto ameri.
    Ovaj me dio osobito fascinira iz gore spomenutog članka :

Treći je problem, na koji bismo odgovor trebali dobiti nakon sjednice Vijeća za obranu, iz koje serije dolaze Baraci. Postoje dvije serije. Jedna je Block 30 koja se ne može dalje modernizirati na novije, pametnije verzije naoružanja, niti im se mogu produljiti resursi - vijek trajanja. Druga je Block 40, odnosno Barak II, koja je toliko modificirana da ni oblikom ne nalikuje na F 16. Štoviše, taj tip aviona je proizveden u samo 62 primjerka pa postoji mogućnost da Hrvatska neće imati gdje nabaviti rezervne dijelove. I baš je to avion za koji smo se, prema dostupnim podacima, odlučili.

Koja sprdačina!

Senior Member

=VARP=Dragunov's Avatar

A bit će da su ovako odlučivali

https://youtu.be/ansmfsYlBZ4
    Last edited by =VARP=Dragunov; 27-03-2018 at 13:52.

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Hunter's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Dragunov View Post
    A bit će da su ovako odlučivali

https://youtu.be/ansmfsYlBZ4
    Baš tak.

Donor

=VARP=Tvrdi's Avatar

Pa i Selak vam je rekao....a bilo je jasno kao dan. Gripeni su u startu skuplji nekih 200 milja ali na dugi rok su puno ali puno povoljniji da ne velim da već imaš novi avion zadnje generacije a Baraci koje kupujemo su dobro izraubani. Vrijeme će pokazati kako je to bila loša odluka. Postoji razlog zašto ljudi npr. prodaju jako star auto. Jel se više ne isplati popravljati a voziš se u kanti gdje ti je sigurnost ugrožena. Jasno kao dan.
    BTW neki dan su sirijci skinuli jednog Baraka...
    Last edited by =VARP=Tvrdi; 27-03-2018 at 17:28.
    Its not the plane...its the plane and pilot

Page 1 of 6 12345 ... LastLast