Results 1 to 10 of 10
    Donor

Chuck Norris among posters
    =VARP=Tvrdi's Avatar

Default Gladiator pro Mk1 recenzija

Dakle, uspio sam nabaviti ovaj vrhunski joystick iz premium klase pa ću iznijeti svoje dojmove. Dakle radi se o prvoj verziji VKB ovog Gladiatora Pro koji se od regularnog Gladiatora (i njegovih EU verzija Speedlink Airrow i Ravcore Javelin) razlikuje u samom mehanizmu. Vizualno je identičan običnoj verziji (osim natpisa gladitor pro). Oba joysticka koriste isti plastični grip (plastika je dobre kvalitete) i plastičnu bazu sa metalnim postoljem. No velika je razlika u "iznutrici". Pro verzija ima cijeli gimbal i bearing mehanizam metalni. Dakle to u praksi znači veću preciznost i trebalo bi značiti neusporedivo dužu trajnost i to bez gubitka preciznosti. Također Pro verzija ima mogućnost izmjene CAMova (dva su tipa #10 i #30 s tim da 10ka daje puno mekši osjećaj kod prelaska centra). Mogu se mijenjati i opruge pa tako imamo 5 opruga od one s najmanje otpora do one s najviše. Ona 5ta je za warthog metalni grip koji se može montirati na 5 pinski konektro na bazi. I ta se kupuje zasebno sa cijelim warthog adapterom. U praksi se to sa teškim warthog gripom nije pokazalo kao dobro rješenje, neki su čak kidali mehanizam jel je grip dosta težak a opruge za njega vrlo vrlo krute te se šarafi na bazi šarafe u plastični pokrov baze. Međutim većina ipak nije imala problema. Zato je VKB izbacio VKB Gunfighter joystick koji ima full metalnu bazu i bez problema "podnosi" warthogov teški metalni grip. VKB je izbacio i MCG moderni grip po uzoru na flankerov joystick. VKB Gladiator i osnovna verzija Gunfightera dolaze sa KG12 gripom koji je rađen po uzoru na onaj u njemačkim avionima iz WW2. Fora je kaj se može stavljati zasebno i CAM i opruga za svaki smjer (pitch i roll) pa se tako npr. može staviti jača opruga/otpor na pitch a slabija na roll. Isto tako i s CAMom.
    Nego, da se vratim na Gladiator pro MK1. Dakle sami mehanizam s CAMovima ima progresivni otpor na što će se oni koji posjeduju npr. Saitek x52 brzo naviknuti a nekima (kao meni npr.) će trebati koji dan da se naviknu. Inače je to jako dobra stvar jer što se dalje odmiće grip/palica to je otvpor veći s tim da je oko centra lagan pa se precizno može ciljati. Kod jetova je posebno dobro jer se lakše pazi na visoke G manevre kad se ima "feedback" u otporu.
    Joystick je vrlo vrlo precizan. Do te mjere da mi je npr. registrirao (u manjoj mjeri) kod pomicanja pitcha i roll i obrnuto. Tako da sam morao aplicirati jači filter u VKB softveru. Joystick registrira i najmanje pomake pa su filteri obavezni kako u softweru tako i u samoj igri. Ja sam stavio najmekše opruge i CAM #10 (onaj s manje osjećaja centar pozicije). Tvrdoća najmekše opruge je nešto malo jača nego otpor opruge na Speedlink Airrowu (Isti kao regularni Gladiator minus mars senzor na twistu) kojeg mi je Boby nesebično ustupio na probu. Naravno, i obični Gladiator odn. Airrow/Javelin je već veliki pomak od npr. T16000Mu smislu preciznosti pa i kvaliteti.
    Gladiator Pro nema twist što je i logično jer se podrazumijeva da onaj koji kupuje takav premium stick leti simlacije već neko vrijeme i "ozbiljno" se bavi tim hobijem pa se pretpostavlja da posjeduje neke rudder pedale. Ja sam svoje simpedice prodao pa sam posudio CH pro pedale dok ne skupim lovu za MFG Crosswind pedale.
    Sami grip se može poštelati u poziciju koja odgovara korisniku odn. može se rotirati u svim smjerovima koliko se želi i onda je potrebno (malo jače) stegnuti šaraf koji pritišće metalne cilindriće koji pričvršćuju grip koji se uštekava na podlogu preko 5 pinskog konektora. Gladiator Pro MK2 ima 3 pinski konktor koji je kompatibilan sa MCG i KG12 gripom koji se spaja na VKB Gunfighter i Gladiator Pro Mk2.
    Gladiator Pro koristi isti 32 bitni kontroller i MARS senzore kao i regularni Gladiator. Preko sofvera koji je dosta konfuzan(ali ima sad i ENG manual) sve se može štelati, od filtera do funkcija gumbi pa se tako pinky gumb može koristiti kao gumb ili kao shift tipka da se poduplaju funkcije svih ostalih gumba na joysticku. Na samoj bazi ima još jedan mode gumb koji dupla funkcije tipki koje se nalaze na bazi. Gumbi ima dovoljno za WW2 simulaciju ali za neki jet sim ili heli ja bi preporučio i neki throttle koji ima još neke dodatne funkcije s tipkama.
    Pro verzija dolazi i sa metalnim trigerom ali ja sam ostavio plastični jel se metalni u praksi pokazao kao loše rješenje na plastičnom gripu tim više što nema magnet kao plastični pa se ne ljepi za grip već pomalo "pleše" kad se grip miče (osim ako prst nije stalno na njemu). Neki su se žalili na kvalitetu plastičnog trigera pa u MK2 verziji triger dolazi od neke fleksibilne plastike ali meni je i ovaj sasvim ok, kvalitetniji od onih koje sam susretao na prijašnjim joysticima.
    Ergonomija je ono zbog čega sam strepio ali zahvaljujući Bobby-ju isprobao sam taj KG12 grip na Airrowu i pokazao se kao jako udoban za korištenje (bar meni). Palac mi je stalno na hat switchu koji koristim za flapse i recentering view headtrackinga a kažiprst mi je na trigeru. Ležište za šaku je široko i udobno i sama veličina gripa savršeno odgovara mojoj šaci koja je prosječne veličine. Svi su gumbi na bazi lako dohvatljivi i kad se memoriraju pozicije ne treba se ni gledati gdje se stišće.
    Ja sam joystick kupio od nijemca koji je kupio Gunfighter pa je ovaj bio višak i platio sam ga 1100 kn s poštarinom što je negdje polovica pune cijene novoga na EU VKB webshopu (računam kompletnu cijenu sa porezom i poštarinom iz Nizozemske). Ako potraje to će biti jako dobra kupnja.
    Na linku možete vidjeti fotke joysticka kao i mehanizma a prilažem i video koji pokazuje kako mehanizam radi.

https://imgur.com/a/TBiyKnQ

Click image for larger version. 

Name:	VKB-Sim-Gladiator-Pro-Joystick.jpg 
Views:	8 
Size:	40.0 KB 
ID:	5284

Last edited by =VARP=Tvrdi; 09-05-2018 at 22:43.
    Its not the plane...its the plane and pilot
    VARP IL2 GB SKINS

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Thor's Avatar

Default Re: Gladiator pro Mk1 recenzija

Vrhunski izgleda! Jako dobra recenzija Tvrdi, thanks!
    Pitanjce, da li se nekome tko ima Warthog isplati razmisljati u tom smjeru da ga eventualno zamjeni ovim?

Donor

=VARP=Tvrdi's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Thor View Post
    Vrhunski izgleda! Jako dobra recenzija Tvrdi, thanks!
    Pitanjce, da li se nekome tko ima Warthog isplati razmisljati u tom smjeru da ga eventualno zamjeni ovim?
    Dobro pitanje. U principu VKB Gladiator pro i Gunfighter koriste metalni mehanizam dok warthog koristi dobrim dijelom plastični pa su već tu u prednosti i u preciznosti i u trajnosti. S druge strane warthog ima metalni grip i throttle. Koliko sam čuo od korisnika warthoga njima je prelaz na Gunfighter (slično kao Gladiator Pro samo bez throttle levera i malo napredniji metalni mehanizam plus mogućnost extenzije) bio veliki pomak. VKB Gunfighter i Virpil Mongoost-50 su definitvno sada dva najbolja joysticka na tržištu s tim da je Gladiator pro osjetno jeftiniji od oba a nudi sličan doživljaj s tim da je on čisti destop stick pa se za extenzije i cockpit rješenja preporučuju ova druga dva.
    BTW, trenutnoi se u VKB EU shopu može kupiti samo Gunfighter a Gladiator pro MK3 je u pripremi...za sada mu je naziv Gladiator NG (new generation).
    Ovako kada bi čovjek razmišljao srcem a ne glavom super bi bila kombinacija Gladiator pro i warthog throttle. To i MFG Croswind pedale i imaš valjda najbolji set koji možeš imati (ok ako ne računamo Gunfighter i Virpill hehe).
    Last edited by =VARP=Tvrdi; 10-05-2018 at 10:14.
    VARP IL2 GB SKINS

Donor

=VARP=Barracuda44's Avatar

Izgleda jako dobro i dobro riješenje za one koji ne vole HOTAS ili nemaju mjesta za isti.
    Još bolja varijanta mi je sa palicom od Flankera dok je ova primjerenija za WW2 eru.
    Da li vrijedi te novce.... nisam ga probao tako da nisam mjerodavan, ali sigurno vrijedi koliko ga je Tvrdi platio.

Meni je još uvijek trn u oku Warthog ali mi je drago da dolaze i druga kvalitetna riješenja pa možda se cijena Warthoga malo prizemlji.

Ugl. odličan review Tvrdi...

"There are only two types of aircraft: Fighters and targets."

Donor

=VARP=Tvrdi's Avatar

Uvijek se može kupiti throttle (makar i rabljeni x52) i koristiti uz Gladiator pro. Slažem se za cijenu ali ona je dobrim dijelom visoka radi poreza dok recimo ameri to ne plaćaju. S druge strane kad se tako nešto kupi trebalo bi trajati godinama pa ulog i ne izgleda tako velik. A u startu se ima najbolje. Kažem, meni je sad joytick lego ko šamar budali, to je druga dimenzija u odnosu na sve plastičnjake koje sam imao prije (T16000M, Aviator, X52 pro, Sidewinder precision 2 itd). Isto tako moram napisati da svaki ozbiljni hobi traži i ozbiljno ulaganje s tim da su simulacije sigurno povoljniji hobi od mnogih drugih. Kad se samo sjetim koliko je frend dao za ribičku opremu dođe mi zlo.
    Jasno ako se samo povremeno leti onda nema smisla ići u takav ulog.
    Međutim uskoro izlazi Bodenplatte expanzija od IL2 BOX tako da se tome jako veselim jel konačno moderna simulacija koja pokriva zapadni front..P51, P47, Me262, P38, Tempest, Spit 9, Dora, G14, K4, Fw190 A8 itd....
    VARP IL2 GB SKINS

Senior Member

=VARP=Dragunov's Avatar

Bravo Tvrdi, recenzija ti je za objaviti u novinama!
    http://imageshack.us/photo/my-images/853/dragunov4500x120.png/

Donor

=VARP=Klingon's Avatar

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi!

Donor

=VARP=Tvrdi's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Klingon View Post
    Navodno će uskoro biti dostupne i MK4 pedale pa čim stignu napišem recenziju.
    VARP IL2 GB SKINS

Donor

=VARP=Klingon's Avatar

Ha,ovaj ima i twist(mk2) i "samo"94 Ojera

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi!

Donor

=VARP=Tvrdi's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Klingon View Post
    Ha,ovaj ima i twist(mk2) i "samo"94 Ojera
    Da, to je bazna verzija. Ja sam nabavio polovni, pro verziju koji nema twist (pedale obavezne) i ima metalni mehanizam unutra što u praksi znači puno veću preciznost i dugotrajnost. Također daje i progresivni otpor, što se više palica odmiče od centra to je veći otpor. Dolazi sa nekoliko setova opruga i 2 CAMa za centar pa se može fino podešavati snaga otpora i "mekani" ili "tvrdi" prijelaz preko centra.
    Ali ovaj za 94 eura je best buy u toj kategoriji cijene.
    VARP IL2 GB SKINS