Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11
    Donor

Chuck Norris among posters
    =VARP=Tvrdi's Avatar

Default MFG Crosswind pedale - recenzija

Eee da. Kako se nisam mogao navilknuti na VKB mk4 pedale, vratio sam ih nazad i naručio od (sad već legendarnog) g. Milana Šimundže MFG Crosswind V2 pedale (crne, iliti gunmetal boja). Da ne duljim - to su najbolje pedale koje sam ikada koristio a posjedovao sam i Simped Vario USB pro pedale (koje su bile vrhunske) i VKB Mk4. Također sam imao i Saitekove i CH pedale ali te se ne mogu niti uspoređivati sa MFG. Ovo je par koplja iznad. Po svemu.
    Pedale su kod mene tek jedan dan pa neću ići previše u detalje već ću dati svoj subjektivni dojam koji sam stekao koristeći ih ovako kratko.

Preciznost -
    vrlo su precizne, vrlo. Dovoljno ih je testirati u Dview programu (može se skinuti sa MFG weba). Magnetni hall senzor treće generacije (bezkontaktni) daje oko 5000 pozicija što je brutalno precizno (kočnice oko 2050). Tu nemaju premca. Simped su bile jako precizne ali ovo je još bolje. VKB su imale veliku preciznost pri centru ali ostalo ne baš tako dobro. S pedalama dolaze dva CAM profila (4 i 6) dok se dodatni CAM 5 dodatno plaća. Milan je u moje pedale montirao CAM 6 profil jer je taj nasličniji CAMu od Simped pedala. Hvala Milanu na to što pazi na takve detalje. Taj profil ima malo osjetniji centar a nema progresivnu putanju. CAM 4 ima manje osjetni centar i progresivnu liniju prema kraju (otpor sve veći) a CAM 5 ima tu progresivnu liniju joiš naglašeniju. Moram priznati da bi volio da postoji i CAM 3 koji bi bio kao CAM 6 ali s još izrazitijim centrom. Ali to je stvarno sitničarenje. I ovako je super. Sve o proifilima ima detljanije na web stranici proizvođača.

Kvaliteta izrade -
    Pedale su napravljene od visokokvalitetnog kompozitnog materijala. Izgleda jako čvrsto i ništa ne cvrči prilikom korištenja. Nije problem koristiti pedale i s čarapama pa i po zimi obzirom da nisu skroz metalne. Ja korisitm papuče. Koliko sam vidio na netu višegodišnji korisnici ovih pedala nemaju nikakav problem s njima niti nakon 6g korištenja pa vjerujem da traju i puno duže od toga. Trpe i dosta grublje vlasnike ali ja ionako nisam takav. Same pedale su jako precizno izrađene jer vjerujem da je korišten vrhunski CNC ili koji već uređaj plus što je unutra vrhunska elektronika. Kod samog rada pedale su bešumne što će posebno zanti cijeniti mladi tate čija djeca znaju zaspati blizu kompa .

Ergonomija/podešavanje - u ovom segmentu pogotovo, ove pedale nemaju konkurenciju, pa ni kod puno skupljih pedala. Pedale su dovoljno široke (znatno šire od VKB, CH i Saitek pedala). Može se podesiti otpor opruge (bilo pomicanjem opruge na drugi urez) bilo zavrtanjem šarafa na kraju šipke (duguljasti šaraf) koja drži oprugu. Također se može podesiti otpor opruge kočnica. Defaultno je na drugoj najtvrđoj poziciji a može ići još jedan korak tvrđe ili dva koraka mekše. Sami podlošci za stopala se mogu montirati s laganom rotacijom prema van. Može se namjestiti i kut pod kojih su podlošci za stopala montirani. Postoje i dodaci za širu montažu podložaka za stopala. Ti dodaci osim što omogućuju širu montažu podložaka omogućuju i višu odn. nižu poziciju na kojoj će podlošci biti montirani. Meni je to bilo obavezno jer sam na taj način uspio postaviti podloške vrlo okomito a da mi ne zapinju o pod. Napravio sam tako jer volim držati pete na podu kao u pravom avionu pa gurati podloške/pedale samo gornjim dijelom stopala. Milan već neko vrijeme planira izraditi "combat" podloške za pedale a već se neko i na eagle.ru forumu primio toga (nabavio 3d printer) pa možemo očekivati i to kao opciju pa onda nije potrebno raditi ovo što sam ja napravio. Pedale imaju na dnu gumene držače i prilično čvrsto leže na podu a i solidno teže. Imaju i rupe za montažu na neku čvrstu podlogu ili kakav simpit (kompatibilne su i s tim čudima). Ja sam nabavio obostrani velcro međutim kako ne držim nogu na pedalama nije uopće bilo potrebno fixiranje na pod niti montaža na neku custom drvenu ploču. Postoje i distanceri za zid što je genijalna ideja. Mogu se montirati u nekom rasponu od 10ak cm od zida a moji su na pola puta ali samo radi usb kabla (da može "disati"). Tako moje pedale nigdje ne mrdaju. Ja sam oduševljen jer moje je skromno mišljenje da je ergonomija jako bitan faktor kod letačke opreme!

Izgled -
    od prije koju godinu Milan je uključio u ponudu i crne pedale (prije su bile samo bjelkaste) i te su mi puno ljepše a i bolje pašu uz moj crno bijeli setup. Pedale sada i izgledaju odlično. Nisu ni tako glomazne kako bi se činilo na prvu a kad se stave bliže zidu funkcioniraju i u boravku bez da narušavaju izgled boravka ili da strše igdje (moj primjer).

Softver -
    MFG konfigurator je jako intuitivan i kalibracija se vrlo lako odrađuje preko tipke start-stop. Pedale su došle s najnovijim firmwareom pa me time Milan poštedio updejtanja firmwarea (ali ni to nije neka nauka). Verzija firmwarea i vezija pedala su prikazane u MFG konfiguratoru. DiView program prikazuje kako pedale rade, to je kao neki tester rada pedala. Nikakve drajvere ne treba instaliravati već su pedale plug and play (potrebno je odraditi samo kalibraciju u MFG configuratoru ali samo ako se promijeni kut pedala). Nikakvo kalibriranje u windowsima se ne smije raditi i to je i naglašeno na papiru koji je došao s pedalama.

Cijena -
    cijena je više nego fer. 1900 kn bez PDVa. Kad pogledamo da su me simepdice koštale oko 1700 kn sa svim, VKB 1650 kn, CH i Saitek oko 1200 kn ova cijena je sasvim opravdana. Tim više što će takve pedale služiti godinama a uz to su i vrlo precizne i komforne za korištenje.
    Varpovci imaju popust a za sve detalje morate kontaktirati Milana osobno na mail ili telefon (podaci na web siteu).
    Evo i par slika koje sam nabrzinu pofotkao nakon montaže:
    Click image for larger version. 

Name:	20190202_124215.jpg 
Views:	6 
Size:	223.8 KB 
ID:	5439

Name:	20190202_122555.jpg 
Size:	249.0 KB 
ID:	5440

Name:	20190202_122539.jpg 
Size:	248.2 KB 
ID:	5441

Name:	20190202_122521.jpg 
Size:	247.7 KB 
ID:	5442

Name:	20190202_122547.jpg 
Views:	5 
Size:	331.6 KB 
ID:	5443

Name:	20190202_122559.jpg 
Views:	5 
Size:	165.8 KB 
ID:	5444

Name:	20190202_123125.jpg 
Views:	7 
Size:	197.0 KB 
ID:	5445

Name:	20190202_123131.jpg 
Views:	9 
Size:	188.8 KB 
ID:	5446

Name:	MFGconfig.jpg 
Size:	208.7 KB 
ID:	5447

Name:	MFGDview.jpg 
Size:	123.0 KB 
ID:	5448

Od ambalaže klinci su uzeli stiropor pa su nastali neki batman dvorci itd.

Name:	20190202_135908.jpg 
Views:	7 
Size:	202.8 KB 
ID:	5449
    Last edited by =VARP=Tvrdi; 02-02-2019 at 16:14.
    Its not the plane...its the plane and pilot

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Thor's Avatar

Default Re: MFG Crosswind pedale - recenzija

Upravo smo se Hunter i ja iskakali na njegovima. Zapravo je nevjerojatno koliko gušta prave pedale mogu pružit čovjeku

Donor

=VARP=Tvrdi's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Thor View Post
    Upravo smo se Hunter i ja iskakali na njegovima. Zapravo je nevjerojatno koliko gušta prave pedale mogu pružit čovjeku
    A i on je nabavio MFG?

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Hunter's Avatar

Da, prije 2-3 tjedna.

Donor

=VARP=Tvrdi's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Hunter View Post
    Da, prije 2-3 tjedna.
    Opa, pa čestitam. Pedale su vrh.
    Koji CAM korisitš? Onaj koji je došao s pedalama (CAM6)?

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Thor's Avatar

Hunter i ja smo gledali seriale i toplo se nadamo da ih je prodao toliko koliki je broj. Agramerove su 7 ili tak nesto.

Donor

=VARP=Tvrdi's Avatar

Prodao ih je masu. Nemre napravit tak brzo kako naručuju. Neka, tko dobro radi i ima pamet i znanje neka i zaradi. Plus kaj je on RL pilot i zaljubljenik u simulacije.

Senior Member

Hero among posters
    [DBS]T}{OR's Avatar

Super review. I drago mi je da si se odlučio za MFG. Nepoderive su. Ja ih imam od samog početka dok smo tu testirali još beta verziju, prvi software itd. Nakon jedno 5 godine korištenja u prosjeku 2x tjedno sve što sam morao napraviti je malo ih ponovno prišerafiti.

Ti si sad dobio ispeglan proizvod, ja sam na svojima mijenjao senzore za toe brakes. Koliko vidim problem prvih modela je i rotacija glavnog senzora, ali to je naspram toe brakes senzora koji moraš ljepiti itd. benigna zamjena jedne matice (ima video na njegovom kanalu).

Ovo što ti imaš sada je već 3. iteracija pedala.

Quote Originally Posted by =VARP=Thor View Post
    Hunter i ja smo gledali seriale i toplo se nadamo da ih je prodao toliko koliki je broj. Agramerove su 7 ili tak nesto.
    Pogrešno. Moje su S/N 007.

Mislim da je prešao brojku 10000 prodanih primjeraka. Ne da mu ide dobro, već je morao dodatnog čovjeka zaposliti samo za to.

Donor

=VARP=Tvrdi's Avatar

Sad sam podloške za stopala spustio dole na najnižu točku na koju se mogu montirati na one pločice za širu montažu podložaka (pločice nisu u standardnom paketu već se posebno naručuju). I malo sam ublažio kut na nekih 4mm od oznake 44 odn. valjda je to onda oko 40 stupnjeva. Sad je još lakše koristiti ih sa petama na podu iako kad sam probao s stopalima na pedalama nije uopće loše, mislim da bi se uspio naviknuti iako sam ja "težak" kod takvih stvari haha.

Inače sam u kontaktu sa likom s eagle.ru foruma koji je već nabavio 3d printer ali nema baš iskustva s tim stvarima pa ima određenih manjih tehničkih problema ali projekt (3d nacrt) "combat" podložaka za stopala je izradio i sad navodno ovih dana kreće u izradu prototipa pa budemo vidjeli. Ako mu uspije slat će ih drugima. Za naknadu, jasno.

Donor

Posting Legend !
    =VARP=Hunter's Avatar

Quote Originally Posted by =VARP=Tvrdi View Post
    Opa, pa čestitam. Pedale su vrh.
    Koji CAM korisitš? Onaj koji je došao s pedalama (CAM6)?
    Pedale su vrhunske, čisti užitak.
    Da, onaj cam koji je bio već montiran na pedale, super mi odgovara.

Page 1 of 2 12 LastLast